Automatická analýza moči

Automatizovaná linka chemického a mikroskopického vyšetření moče. Výukové video o automatických biochemických analyzátorech vzniklo ve spolupráci OKBH FN Brno, Biochemického ústavu a Centra výpočetní techniky LF MU v Brně. Je opatřeno mluveným komentářem jednak v rámci statického popisu jednotlivých součástí analyzátoru , jednak komentářem provázejícím ukázky funkce. Je uveden popis a ukázka činnosti automatizované močové laboratoře (automat. linka chemického a mikroskopického vyšetření moče iQ200).

Analyzátor Arkray Aution MAX je přístroj pro automatické chemické vyšetření moče pomocí diagnostických proužků.

1 mililitr moče je nasát ze zkumavky a rozpipetován na deset indikačních zón diagnostického proužku pro semikvantitativní stanovení glukózy, ketonů, bílkovin, bilirubinu, urobilinogenu, nitritů, leukocytů, erytrocytů, pH a hustoty. Barevné změny indikačních zón jsou vyhodnoceny reflexní fotometrií. Analyzátor chemického vyšetření moče je softwarově i mechanicky spojen a druhým analyzátorem, který provádí automatické vyhodnocení mikroskopického obrazu nativní moče. Délka videa 6 min.

flv Automatická analýza moči Přehrát - Automatická analýza močiPřehrát v novém okně - Automatická analýza moči 27.10.2011 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: automatizace, klinická biochemie, iQ200, automatizovaná linka, močová laboratoř

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 1
rating
uživatelské hodnocení

autor: Milan Dastych, Jaroslav Winkler | pracoviště: Katedra laboratorních metod | publikováno: 10.11.2005 | poslední úpravy: 27.10.2011
citace: Dastych Milan, Jaroslav Winkler: Automatická analýza moči. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 10.11.2005, poslední aktualizace 27.10.2011 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-10-automaticka-analyza-moci.html>. ISSN 1801-6103.