Periodická depresivní porucha

Vyšetření pacienky trpící periodickou depresivní poruchou, délka 13 min. Neverbální projev pacientky: skleslé držení těla, depresivní vizáž, snížené psychomotorické tempo, monotónní řeč. Rozhovor s pacientkou: (1) počátek onemocnění, délka trvání stávající epizody (4 měsíce); (2) předchozí ambulantní léčba; (3) precipitující faktory: viróza, úmrtí matky; (3) příznaky: trvalá neodklonitelná depresivní nálada, ztráta energie, zvýšená únavnost, bradypsychismus, ranní pessima, anhedonie, zanedbávání zevnějšku a sociálních kontaktů, hypersomnie, snížená chuť k jídlu, váhový úbytek, ztráta zájmu o sex, narušení intimních vztahů, taedium vitae, vágní suicidální myšlenky bez tendence k realizaci, pocity psychosomatické insufficience, hypoprosexie; (4) předchozí epizoda zvládnuta ambulantní léčbou; (5) nepřítomnost hypomanické či manické epizody; (6) nepřítomnost užívání psychoaktivních látek; (7) nepřítomnost organické psychické poruchy.

html Video nelze publikovat (klikněte pro další info...) Přejít - Video nelze publikovat (klikněte pro další info...)Otevřít v novém okně - Video nelze publikovat (klikněte pro další info...) 15.11.2007 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: periodická depresivní porucha, depresivní nálada, ztráta energie, anhedonie, ranní pessima

autor: Alexandra Žourková, Jaroslav Winkler | pracoviště: Psychiatrická klinika | publikováno: 10.11.2005 | poslední úpravy: 4.10.2011
citace: Žourková Alexandra, Jaroslav Winkler: Periodická depresivní porucha. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 10.11.2005, poslední aktualizace 4.10.2011 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-18-periodicka-depresivni-porucha.html>. ISSN 1801-6103.