Metody celulárních separací

S pokrokem v aplikacích celulární terapie v nejrůznějších oborech medicíny roste nutnost izolace cílových buněčných populací pro diagnostické i terapeutické účely. Specifické buněčné populace (např. hematopoetické kmenové buňky) lze identifikovat na základě exprese specifických antigenů pomocí monoklonálních protilátek. Této technologie lze využít rovněž k fyzické izolaci buněk. Ve filmu jsou popsány metody imunomagnetické separace a fluorescenčně aktivovaného cell sortingu (FACS). Technika imunomagnetické separace využívá vazby superparamagnetických nanočástic na monoklonální protilátky, která pak umožňuje pozitivní nebo negativní selekci požadovaných buněk na magnetické koloně. Technika FACS využívá třídění značených buněk v elektrickém poli po jejich flowcytometrické detekci. Moderní cell sortery umožňují separovat požadované buněčné populace s extrémní rychlostí a ve vysoké čistotě.

html Metody celulárních separací Přejít - Metody celulárních separacíOtevřít v novém okně - Metody celulárních separací 7.4.2016 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: imunomagnetická separace, celulární terapie

autor: Martin Klabusay, Jaroslav Winkler | pracoviště: Interní hematoonkologická klinika | publikováno: 10.11.2005 | poslední úpravy: 31.10.2011
citace: Klabusay Martin, Jaroslav Winkler: Metody celulárních separací. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 10.11.2005, poslední aktualizace 31.10.2011 [cit. 2017-11-24] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-20-metody-celularnich-separaci.html>. ISSN 1801-6103.