Bibliografická citace elektronického dokumentu

Intelektuální vlastnictví v ČR je chráněno autorským zákonem č. 121/2000 Sb., který stanovuje v jakých případech je možné použít výňatky z cizích děl, zároveň zdůrazňuje, že je autor práce povinen dodržovat citační etiku. Tato etika vyžaduje zveřejňování veškerých informačních pramenů, které byly pro danou práci použity. Obsahem tohoto příspěvku je přesná forma citace díla zveřejněného na tomto portálu.

Problematikou citování elektronických dokumentů se zabývá norma ČSN ISO 690-2. Mezi povinné údaje v citacích elektronických dokumentů patří:

1. druh média (nosiče) – je nutné upřesnit, zda se jedná o CD-Rom, disketu, či online přístup atd.
  2. přístup ke zdroji – u všech online dokumentů se musí uvést úplná URL adresa
  3. verze - povinné u všech počítačových programů
  4. datum aktualizace (revize) – tento údaj je nutný, protože aktualizace dokumentu může způsobit i změnu v obsahu původního dokumentu
  5. datum citace – důležité k ověření z jaké verze dokumentu bylo citováno

Z uvedeného lze dospět k následujícímu formátu bibliografické citace obsahu tohoto portálu. Pro přehlednost je uveden konkrétní příklad citace jednoho příspěvku:

JARKOVSKÝ, Jiří, et al. Zavedení technologie data miningu a analýzy dat genových expresních map do výuky. Multimediální podpora klinických a zdravotnických oborů : portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online]. 2006 [cit. 2006-01-17]. Dostupný z WWW: http://portal.med.muni.cz. ISSN 1801-6103.

Nejste-li si stále jisti, jak přesně zdroj ocitovat, využijte automatického generátoru citací dle normy ČSN ISO 690-2 na adrese: http://www.citace.com/apl-elclanek.php.

Klíčová slova: autorská práva, bibliografické citace, citační etika

autor: Daniel Schwarz | pracoviště: Institut biostatistiky a analýz | publikováno: 17.1.2006 | poslední úpravy: 22.9.2015
citace: Schwarz Daniel: Bibliografická citace elektronického dokumentu. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 17.1.2006, poslední aktualizace 22.9.2015 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-356-bibliograficka-citace-elektronickeho-dokumentu.html>. ISSN 1801-6103.