RFA jaterních malignit perkutánním přístupem

Radiofrekvenční ablace jaterních malignit perkutánním přístupem. Radiofrekvenční ablace (RFA) je jednou z progresivně se rozvíjejících ablativních metodik indikovanou v terapii neresekabilních nádorů jater. Principem metody je využití vysokofrekvenčního proudu generovaného v RF generátoru, který je elektrodou různého tvaru a konstrukce dopraven do cílového ložiska, kde způsobí koagulační nekrózu. Výhodou této ablační metody je možnost aplikace perkutánním přístupem, peroperačním laparotomickým přístupem (event. i v kombinaci s chirurgickou resekcí) i miniinvazivní laparoskopickou cestou.

Klíčová slova: RFA, ablace, perkutánní

autor: Zdeněk Kaplan, Igor Penka, Martin Ondrák, Jaroslav Winkler | publikováno: 23.6.2006 | poslední úpravy: 15.11.2007
citace: Kaplan Zdeněk, Igor Penka, Martin Ondrák, Jaroslav Winkler: RFA jaterních malignit perkutánním přístupem. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 23.6.2006, poslední aktualizace 15.11.2007 [cit. 2018-11-15] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-375-rfa-jaternich-malignit-perkutannim-pristupem.html>. ISSN 1801-6103.