Základy kardiotokografie pro porodní asistentky

Kardiotokografické vyšetření je jedním z bezpečných způsobů, jak zjistit stav plodu in utero. Zaznamenává kontrakce dělohy a srdeční frekvenci plodu (FHR- fetal heart rate). Zobrazení FHR a jejích změn v závislosti na pohybech plodu a kontrakční činnosti nám umožňuje získat informace, které porodník a porodní asistentka potřebují ke správnému zhodnocení stavu plodu před porodem i během něj. Kardiotokografie je základní metodou monitorace plodu v průběhu 3. trimestru a během porodu.

Klíčová slova: kardiotokografie, kardiotokograf, sonda, ultrazvuk, CTG, oxytocinový zátěžový test, intrapartální monitoring, porodnictví

autor: Jan Šula, Igor Crha | pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika | publikováno: 16.2.2007 | poslední úpravy: 12.10.2011
citace: Šula Jan, Igor Crha: Základy kardiotokografie pro porodní asistentky. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 16.2.2007, poslední aktualizace 12.10.2011 [cit. 2017-11-19] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-420-zaklady-kardiotokografie-pro-porodni-asistentky.html>. ISSN 1801-6103.