Hypertextový atlas fetální patologie

Atlas fetální a novorozenecké patologie je dílem kolektivu autorů Ústavu patologie LF MU a FN Brno pod vedením MUDr. Marty Ježové. Pro přístup k velkým histologickým obrazům využívá rozhraní virtuálního mikroskopu. Hypertextový atlas obsahuje klinické i histologické obrazy některých forem vývojových poruch. K histologickým obrazům se přistupuje pomocí rozhraní virtuálního mikroskopu. Atlas je k dispozici v angličtině a v češtině.

Fetální patologie je samostatné odvětví patologie, které se věnuje prenatálnímu vývoji, hlavním cílem je diagnostika a verifikace vývojových poruch. Hypertextový atlas fetální a novorozenecké patologie je výuková a referenční příručka pro studenty lékařských fakult, patology a profesionální zdravotníky. Toto dílo je od roku 2006 vytvářeno kolektivem autorů z Ústavu patologie FN Brno. Přístup k atlasu je chráněn registračním formulářem. Po registraci, která je zdarma, je atlas veřejně přístupný.
Koncepce Atlasu fetální patologie vychází ze staršího Hypertextového atlasu dermatopatologie. Atlas je rozčleněn do kapitol, které jsou vnořeny do několika úrovní. Úvodní kapitoly poskytují základní informace o fyziologickém růstu a vývoji plodu a příčinách vrozených vývojových vad. Podrobně jsou charakterizovány nejčastější teratogeny, vrozené infekce a chromozomální aberace. Další kapitoly jsou věnovány vrozeným vývojovým vadám jednotlivých orgánových systémů: centrálního nervového systému, srdce, ledvin a vývodných cest močových, gastrointestinálního traktu, respiračního traktu včetně bránice. Začleněna je kapitola Patologie vícečetné gravidity, Vrozené nádory a Monstra. Rozpracováno je i téma patologie placenty. V atlasu jsou popsány jak jednotky běžné, tak i jednotky a syndromy vzácné až raritní. Výukové texty atlasu jsou stručné a strukturované. Stěžejní součástí atlasu jsou makroskopické snímky pořízené ve fetopatologické laboratoři digitálním fotoaparátem a obrázky histologické. Pro přípravu histologických snímků byl použit systém pro virtuální mikroskopické preparáty. Pro většinu makroskopických i histologických obrazů je možné aktivovat šipky usnadňující orientaci v obrázku. Atlas je přehledný a snadno ovladatelný, pohyb a orientaci v atlase usnadňuje mimo jiné aktivní index. Součástí atlasu jsou kazuistiky, které názorně demonstrují některé komplexní jevy nebo syndromy (siamská dvojčata, syndrom DiGeorge aj.). Ve spolupráci s klinickými pracovišti zařazujeme další kazuistické případy, které jsou doplněny záznamem prenatálního ultrazvukového vyšetření.

Hlavní kapitoly obsahu:

• Poruchy vývoje
  • Patologie vícečetného těhotenství: dvojčata
  • Poruchy vývoje jednotlivých orgánových systémů
  • Infekce placenty a plodových obalů
  • Patologie placenty

Sakrokokcygeální teratom, ultrazvuk Downova choroba, opičí rýha Mola hydatidosa

flv Sakrokokcygeální teratom, ultrazvuk Přehrát - Sakrokokcygeální teratom, ultrazvukPřehrát v novém okně - Sakrokokcygeální teratom, ultrazvuk 29.1.2010 15.63 MB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: neonatologie, fetopatologie, fetus, neonatální, fetální, novorozenec, těhotenství, plod

autor: Marta Ježová, Sylva Hotárková, Katarína Múčková, Ondřej Souček, Pavel Vlašín, Josef Feit | pracoviště: Ústav patologie | publikováno: 17.4.2008 | poslední úpravy: 2.2.2010
citace: Ježová Marta, Sylva Hotárková, Katarína Múčková, Ondřej Souček, Pavel Vlašín, Josef Feit: Hypertextový atlas fetální patologie. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 17.4.2008, poslední aktualizace 2.2.2010 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-463-hypertextovy-atlas-fetalni-patologie.html>. ISSN 1801-6103.