Vyšetření karyotypu plodu z buněk plodové vody

Vyšetření karyotypu  plodu z buněk plodové vody

Vyšetření karyotypu plodu z buněk plodové vody na pracovišti prenatální laboratoře oddělení lékařské genetiky. Prenatální diagnostika zaujímá významné místo mezi preventivními obory. Význam této disciplíny je nejen zdravotnický, ale i psychologický a ekonomický. Důležitou součástí prenatální diagnostiky je cytogenetické vyšetření. V případě nalezení chromozomální aberace, která vede k vážnému poškození plodu, může být těhotenství se souhlasem rodičů ukončeno.

Klíčová slova: karyotyp, chromozóm, cytogenetika, prenatální diagnostika, amniocentéza

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 4
rating
uživatelské hodnocení

autor: Eva Makaturová, Lenka Nastoupilová, Jaroslava Križanová, Marta Hanáková, Zdeněk Kalina, Jaroslav Winkler | pracoviště: Oddělení lékařské genetiky | publikováno: 14.5.2008 | poslední úpravy: 27.10.2011
citace: Makaturová Eva, Lenka Nastoupilová, Jaroslava Križanová, Marta Hanáková, Zdeněk Kalina, Jaroslav Winkler: Vyšetření karyotypu plodu z buněk plodové vody. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 14.5.2008, poslední aktualizace 27.10.2011 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-466-vysetreni-karyotypu-plodu-z-bunek-plodove-vody.html>. ISSN 1801-6103.

• zvýšené riziko Smith-Lemli-Oplit  (PAVLINKA33 email@.cz, 26.6.2009, 10:07)
    Ráda bych nějaké informace o této nemoci a odběru plodové vody
    • RE: zvýšené riziko Smith-Lemli-Oplit  (E. Makaturová, 27.7.2009, 7:36)
      Bližší informace o syndromu - Dědičné metabolické poruchy, Hoffmann, Nyhan, Zschocke, Kahler, Mayatepek, GRADA U těhotných se sníženým uE3 v séru  lze usuzovat na postižení plodu syndromem S-L-O. Plodovou vodu lze využít ke stanovení hladiny 7-dehydrocholesterolu, kultivované amniocyty k izolaci DNA pro molekulárněgenetické vyšetření S-L-O.