Kapitoly z ortopedie

Příspěvek detailně popisuje vybrané kapitoly z ortopedie. Konkrétně se jedná o artroskopii, poperační a protetické možnosti léčení kostní nádorové bolesti, LBP - Low Back Pain - bolesti v kříži, možnosti operačního léčení bolestí v kříži, míšní komprese u nádorů a úrazů páteře, osteoporózu, léčení deformit páteře a traumatologie páteře.

Ve výukovém textu Artroskopie jsou popsány principy diagnostických artroskopií, indikace a možnosti.

Výukový text Operační a protetické možnosti léčení kostní nádorové bolesti obsahuje postupy u postižení končení a páteře – diagnostiku a léčbu.

Výukové texty týkající se LPB - Low Back Pain - Bolesti v kříži obsahují patogenezu, diagnostiku, u patologických stavů v oblasti bederní páteře. Je uveden nález u vrozených vad, úrazů, zánětů, spondylolistéz, degenerativního postižení, nádorů, přehled diagnostiky a konzervativního a operačního léčení.

Výukový text Možnosti operačního léčení bolestí v kříži obsahuje indikace a možnosti operačního léčení u deformit páteře, spondylolýzy, spondylolistézy, zánětů, nádorů páteře, degenerativního postižení, nestabilit, spinální lumbální stenózy. Je uveden přehled - přední, zadní a kombinované výkony u jednotlivých diagnóz.

Výukový text Míšní komprese u nádorů a úrazů páteře obsahuje diagnostiku – rtg, CT, MRI, u nádorů páteře a těžkých poranění páteře. Naplánování operační léčby závisí na dynamice rozvoje nervového postižení.

Výukový text Osteoporóza obsahuje příčiny, diagnostiku, léčení osteoporózy a osteoporotických zlomenin končetin i páteře, včetně režimových opatření.

Výukový text Léčení deformit páteře obsahuje diagnostiku, klasifikaci a léčení deformit páteře ve frontální rovině – skolióz, se zaměřením na nejčastější (idiopatické, vrozené, neuromuskulární) a sagitální rovině – především kyfózy.

Výukový text Traumatologie páteře obsahuje diagnostiku, klasifikaci a léčení úrazů krční, hrudní a bederní páteře.
Jsou uvedeny indikace předních, zadních a kombinovaných výkonů. Při těžkém nervovém postižení je nutné urgentní operační léčení.

pps Artroskopie Stáhnout - ArtroskopieOtevřít v novém okně - Artroskopie 14.4.2009 13.65 MB kdokoli Creative Commons License
pps Osteoporóza Stáhnout - OsteoporózaOtevřít v novém okně - Osteoporóza 14.4.2009 9.28 MB kdokoli Creative Commons License
pps Léčení deformit páteře Stáhnout - Léčení deformit páteřeOtevřít v novém okně - Léčení deformit páteře 15.4.2009 49.85 MB kdokoli Creative Commons License
pps Traumatologie páteře Stáhnout - Traumatologie páteřeOtevřít v novém okně - Traumatologie páteře 15.4.2009 6.68 MB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: artroskopie diagnostické, artroskopické operace, nádory kostí končetin, nádory páteře, úrazy páteře, míšní komprese, deformity páteře, patologie bederní páteře, osteoporóza, diagnostika, léčení konzervativní, léčení operační

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 1
rating
uživatelské hodnocení

autor: Richard Chaloupka, Martin Repko, Luděk Ryba, Marek Rouchal, Ivan Müller, Martin Krbec, Petr Vališ, Vladimír Tichý, Radim Grosman, Miroslav Nýdrle, Milan Filipovič, Jaroslav Motyčka | pracoviště: Ortopedická klinika | publikováno: 15.4.2009 | poslední úpravy: 9.10.2014
citace: Chaloupka Richard, Martin Repko, Luděk Ryba, Marek Rouchal, Ivan Müller, Martin Krbec, Petr Vališ, Vladimír Tichý, Radim Grosman, Miroslav Nýdrle, Milan Filipovič, Jaroslav Motyčka: Kapitoly z ortopedie. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 15.4.2009, poslední aktualizace 9.10.2014 [cit. 2018-12-10] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-492-kapitoly-z-ortopedie.html>. ISSN 1801-6103.

• ostoropoza  (carbanana@seznam.cz, 29.6.2017, 20:26)
     Dobrý den mela bych na Vás prosbu, bylo mi zjištěno že mám ostoropozu a mam zlomene 5 obratlů je mi teprve 32 roku mam strach. Myslíte že mi to samo s roste? Děkuji za info