Vybrané kapitoly z reprodukční medicíny

Výukové materiály seznamují studenty se základními postupy v reprodukční medicíně. Jsou zaměřeny především na diagnostiku a léčbu poruch plodnosti, výkony asistované reprodukce. Uvádí přehled elementárních teoretických znalostí a praktických dovedností potřebných pro poskytování adekvátní zdravotní péče v této velmi specifické oblasti.

Klinické a laboratorní postupy asistované reprodukce

Počet dětí narozených po mimotělním oplození v některých zemích již přesahuje 10 %. V České republice se rodí po výkonech asistované reprodukce 4 % dětí. Poruchy plodnosti v současné době postihují přibližně každý sedmý pár a jejich počet rychle narůstá. Počet dětí narozených po mimotělním oplození v některých zemích již přesahuje 10 %. V České republice se rodí po výkonech asistované reprodukce 4 % dětí. První dítě po mimotělním oplození v ČR se narodilo právě na naší klinice již v roce 1982. Mimotělní oplození – in vitro fertilizace – představuje nejúčinnější metodu léčby. Základním principem IVF je odběr vajíčka a jeho oplození spermií v laboratorním prostředí. Oplozená vajíčka jsou uložena do kultivačního boxu, ve kterém probíhá jejich další vývoj. Embrya se přenáší do dutiny děložní obvykle 3 – 5 dnů po odběru vajíček. Dlouholeté zkušenosti podložené vědecko-výzkumnou činností se odráží v dosahovaných výsledcích, které jsou srovnatelné s předními světovými pracovišti.

Práce porodní asistentky na ambulanci centra asistované reprodukce

Ošetřovatelské postupy při vyšetřování a léčbě poruch plodnosti, monitorování stimulace ovarií, folikulometrie, aspirace folikulární tekutiny, embryotransfer, podpora luteální fáze.

Základy reprodukční embryologie pro porodní asistentky

Přehled pracovních postupů v embryologické laboratoři při odběru a vyšetření lidských zárodečných buněk, in vitro fertilizaci (IVF), intracytoplasmatické injekci spermie (ICSI) a asistovaném hatchingu (AH).

Obsluha a využití infúzní pumpy na porodním sále

Popis infuzní pumpy sloužící k přesnému dávkování malých dávek léků a roztoků a její možná využití v porodnictví.

Klíčová slova: neplodnost, IVF, asistovaná reprodukce, embryologie, andrologie, in vitro fertilizace (IVF), embryotransfer, centrum asistované reprodukce, spermie, oocyt, ICSI, AH, oxytocinový zátěžový test, oxytocin, epidurál, analgezie, pumpa, dávkování, infúze

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 4
rating
uživatelské hodnocení

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
autor: Igor Crha, Jana Žáková, Jaroslav Winkler | pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika | publikováno: 25.2.2010 | poslední úpravy: 31.10.2011
citace: Crha Igor, Jana Žáková, Jaroslav Winkler: Vybrané kapitoly z reprodukční medicíny. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 25.2.2010, poslední aktualizace 31.10.2011 [cit. 2017-10-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-529-vybrane-kapitoly-z-reprodukcni-mediciny.html>. ISSN 1801-6103.