Informace o 1. autorovi článku z databáze:
Doc. Mgr. Josef Kuře, Dr. phil.
jkure(at)med.muni.cz
Lékařská fakulta
LF MU
telefon: 549494913
fax: 542213996
adresa: Komenského nám. 2
662 43 Brno

Kapitoly z lékařské etiky

Výukový text “ Kapitoly z lékařské etiky“ podává úvod do problematiky etiky v medicíně. Je studijním materiálem seminářů lékařské etiky pro studenty všeobecného lékařství a zubního lékařství. Soubor edukačních textů podává stručný úvod do některých etických problémů současné medicíny. Texty jsou tedy pouze vybranými kapitolami z lékařské etiky a tématicky nepokrývají celou lékařskou etiku. Limitovanost výběru témat byla dána formátem a strukturou výuky lékařské etiky v rámci oboru všeobecného lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.

Vybraných deset kapitol vzniklo ze zkušenosti výuky lékařské etiky formou seminářů pro menší studijní skupiny studentů a studentek všeobecného lékařství a pro výuku jsou primárně určeny. Jsou tedy studijními materiály pro seminář lékařské etiky a podávají pouze základní přehled, aniž by poskytovaly vyčerpávající výklad jednotlivých témat. K hlubšímu porozumění jednotlivým problémům a jejich souvislostem pak má sloužit interaktivní výuka založena na vzájemném dialogu, jehož cílem je porozumění pozici a argumentům druhého a tak i lepší pochopení svého vlastního stanoviska; jeho metodou je vzájemný respekt a předpokladem základní ochota připustit existenci i jiného přístupu a pohledu než je svůj vlastní.

pdf Kapitoly z lékařské etiky Stáhnout - Kapitoly z lékařské etikyOtevřít v novém okně - Kapitoly z lékařské etiky 29.3.2011 1022.15 KB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: lékařská etika, transplantace, onkologie, práva pacientů, marná léčba, intenzivní medicína, lékařský výzkum, genetika, reprodukční medicína, informovaný souhlas

Recenzováno
informace

garant pro všechny

Garant

doc. Ing. Daniel Schwarz, Ph.D.
ICT, IBA MU
telefon: +420 549 497866
e-mail: redakce.portal(at)med.muni.cz

Recenzenti

Mgr. Libuše Kalvodová
Filosofická fakulta - Psychologický ústav, Masarykova univerzita
telefon: +420 603 290 993
e-mail: lkalvod(at)fnbrno.cz

Doc. PhDr. Sylva Bártlová, Ph.D
Katedra ošetřovatelství, Zdravotně sociální fakulta, Jihočeská univerzita
telefon: +420 38 9037 538
e-mail: bartlova(at)zsf.jcu.cz

Prof. MUDr. Jan Holčík, DrSc.
Ústav sociálního lékařství a veřejného zdravotnictví, LF MU
telefon: +420 549 494 007
e-mail: jholcik(at)med.muni.cz

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 3
rating
uživatelské hodnocení

autor: Josef Kuře, Jana Halámková, Kateřina Kintrová, Marie Mikošková, Martin Pavlík, Ondřej Sláma, Renata Veselská, Petra Vysočanová, Václav Zvoníček | pracoviště: Ústav lékařské etiky, Univerzitní centrum pro bioetiku | publikováno: 14.1.2011 | poslední úpravy: 27.9.2011
citace: Kuře Josef, Jana Halámková, Kateřina Kintrová, Marie Mikošková, Martin Pavlík, Ondřej Sláma, Renata Veselská, Petra Vysočanová, Václav Zvoníček: Kapitoly z lékařské etiky. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 14.1.2011, poslední aktualizace 27.9.2011 [cit. 2017-11-18] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-561-kapitoly-z-lekarske-etiky.html>. ISSN 1801-6103.