Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál LF MU
Projekt MEFANET (MEdical FAculties Educational NETwork)
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
Rada pro informační technologie v medicíně, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
Institut biostatistiky a analýz, Lékařská a Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity

Úvod do matematického modelování s využitím Maple

Úvod do matematického modelování s využitím Maple

Publikace přináší vhodné postupy a metody pro řešení vybraných biologických modelů. Je možné ji využívat ve studiu matematického modelování dvěma způsoby. Studentům, kteří mají větší matematické a informatické znalosti (například v oboru "Matematická biologie", případně dalších studijních oborů a programů MU) bude pomáhat v tom, jak používat a vytvářet modely v systému počítačové algebry Maple. K tomu jim budou sloužit všechny kapitoly publikace. U studentů s nižšími matematickými a informatickými vědomostmi (typicky studenti dalších biologických či zdravotnických oborů, případně dalších programů MU) nebude třeba studovat kapitolu popisující systém Maple. Bude jim stačit nastudovat demonstrativní praktické příklady v systému Maple k lepšímu pochopení metodiky matematického modelování.


Publikace "Úvod do matematického modelování s využitím Maple" vznikla v souvislosti s řešením projektu ESF č. CZ.1.07/2.2.00/07.0318 „Víceoborová inovace studia Matematické biologie“, který si klade za cíl inovovat náplň a provázanost předmětů z kmenového souboru předmětů oboru "Matematická biologie", studijního programu "Biologie" Přírodovědecké fakulty MU, profilujících studijní obor a zajišťovaných pracovníky IBA MU.

Oproti koncepci až dosud používaného učebního textu: "Jiří Hřebíček, Michal Škrdla: Úvod do matematického modelování" zaměřeného spíše na obecné metody matematického modelování, je předkládaná monografie orientována více do oblasti praktického řešení biologických modelů pomocí systému počítačové algebry Maple, včetně řešení problematiky neurčitosti a citlivosti parametrů modelu.

Vytvořený text pomůže zkvalitnit výuku jednoho z kmenových předmětů oboru "Matematická biologie" pomocí vybraných speciálních příkladů řešení problémů matematického modelování, kde se využívá nových e-learningových vlastností Maple. To umožní používat tuto publikaci rovněž vysokoškolským učitelům ke zlepšení jejich pedagogické dovednosti pomocí efektivního využívání systému Maple při výuce řešení ilustrativních příkladů matematického modelování v biologii.

Přílohy:
Příloha   Datum Velikost Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
pdf Úvod do matematického modelování s využitím Maple Stáhnout - Úvod do matematického modelování s využitím MapleOtevřít v novém okně - Úvod do matematického modelování s využitím Maple 11.6.2012 2.27 MB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: matematické modelování, Maple

Obor:

4-D hodnocení:

typ
Skripta a návody
typ
Edukační weby a atlasy
typ
Digitální video
typ
Prezentace a animace
typ
Obrazový materiál – kasuistiky
typ
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzováno

level
Základní úroveň
level
Pokročilá úroveň
level
Specializační úroveň
level
Komplexní úroveň
   
Zvolte prosím dosaženou úroveň vzdělání a poté ohodnoťte výukový materiál především z hlediska vhodnosti materiálu pro samostudium.
Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně
Ph.D. absolvent – postgraduální student, absolvent Ph.D. studia, odborný asistent, ...
 
Ohodnoťte
jako první tento článek!
hodnotit

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko
autor: Jiří Hřebíček, Zdeněk Pospíšil, Jaroslav Urbánek | pracoviště: Institut biostatistiky a analýz | publikováno: 11.6.2012 | poslední úpravy: 23.7.2012
citace: Hřebíček Jiří, Zdeněk Pospíšil, Jaroslav Urbánek: Úvod do matematického modelování s využitím Maple. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 11.6.2012, poslední aktualizace 23.7.2012 [cit. 2019-08-25] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-585-uvod-do-matematickeho-modelovani-s-vyuzitim-maple.html>. ISSN 1801-6103.
 

Komentáře a diskuse

Vložit nový příspěvek:

Autor / e-mail: [ přihlášení/ověření uživatele ]
Titulek:
Text:
 
 Přidat štítek:   Štítek odeslán, děkujeme