Vícerozměrné statistické metody v biologii

Vícerozměrné statistické metody představují velice užitečný nástroj pro uchopení, zjednodušení a vizualizaci velmi složitých dat. Použitelnost těchto metod v přírodních vědách je velmi široká, často se s nimi setkáváme nejenom v ekologii, experimentální biologii, medicíně, antropologii, environmentální chemii, ale i v geografii a geologii. Zpracování rozsáhlých biologických a hlavně ekologických dat se bez znalosti vícerozměrných statistických metod již neobejde. Na druhou stranu mohou v případě nesprávného užití vést k zavádějícím výsledkům, jejichž chybnost nemusí být ovšem na první pohled zřejmá, protože je skryta za složitou strukturou dat a komplikovaností výpočtu. Znalost vícerozměrných statistických metod se tak stala potřebnou součástí biologického vzdělání.

Cílem tohoto učebního textu není podrobný teoretický výklad jednotlivých typů vícerozměrných analýz, ale ve stručné a přehledné formě představit postupy analýz, objasnit základy jejich využití včetně potenciálně slabých míst a poskytnout návody ke správné interpretaci výsledků; učební text tak slouží zejména jako doplnění přednášek vícerozměrných statistických metod a jako referenční text při samostatné analýze dat.

Dostupnost nových studijních materiálů, kterých je v současné době stále nedostatek, by měla přispět k zvýšení odbornosti studentů matematické biologie i dalších přírodovědných oborů.

Příprava a vydání této publikace byly podporovány projektem ESF č. CZ.1.07/ 2.2.00/07.0318 „Víceoborová inovace studia Matematické biologie“ a státním rozpočtem České republiky.

Klíčová slova: biologie, vícerozměrné statistické metody

Obor:

autor: Danka Haruštiaková, Jiří Jarkovský, Simona Littnerová, Ladislav Dušek | pracoviště: Institut biostatistiky a analýz | publikováno: 11.6.2012 | poslední úpravy: 23.7.2012
citace: Haruštiaková Danka, Jiří Jarkovský, Simona Littnerová, Ladislav Dušek: Vícerozměrné statistické metody v biologii. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 11.6.2012, poslední aktualizace 23.7.2012 [cit. 2017-09-25] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-588-vicerozmerne-statisticke-metody-v-biologii.html>. ISSN 1801-6103.