Biostatistika

Cílovými čtenáři této publikace jsou studenti matematické biologie, kterým chceme tímto učebním textem podat srozumitelný přehled základů biostatistiky v kontextu hodnocení biologických a klinickch dat. Vzhledem k rozsahu skript však bylo nutné vybrat pouze klíčové metody, bez nichž si nelze zpracování dat vůbec představit, a na řadu používaných metod se tak v tomto textu vůbec nedostalo. Skripta proto neslouží jako náhrada přednášek, slouží pouze jako jejich doplnění.

Tato publikace nemá v žádném případě ambici nahradit jakýkoli stávající učební text o biostatistice či statistických metodách. Pro studenty i další čtenáře je totiž vždy lepší čerpat z více zdrojů a udělat si o dané problematice komplexní obrázek. V biostatistice toto platí dvojnásob, neboť co autor, to jiný úhel pohledu a jiná zkušenost s praktickými aplikacemi.

Naším cílem bylo podat biostatistické metody korektně nejen z teoretického, ale i z praktického hlediska. Proto je kromě teoretického zázemí jednotlivých statistických metod text zaměřen také na praktickou stránku hodnocení dat, a to zejména na nástrahy, které mohou kohokoli při zpracování konkrétních datových souborů potkat, ať už při výpočtech nebo při interpretaci výsledků. Doufáme tedy, že publikace „Biostatistika“ poslouží studentům nejen jako příprava ke složení zkoušky, ale také jako referenční text pro statistické zpracování dat v rámci bakalářských a diplomových prací.

Publikace „Biostatistika“ je součástí série učebních textů vzniklých v rámci řešení projektu ESF č. CZ.1.07/ 2.2.00/07.0318 „Víceoborová inovace studia Matematické biologie“, který je zaměřen na zkvalitnění a rozšíření výuky klíčových předmětů studijního oboru „Matematická biologie“.

pdf Biostatistika Stáhnout - BiostatistikaOtevřít v novém okně - Biostatistika 24.11.2014 6.37 MB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: biostatistika, základní metody

Obor:

autor: Tomáš Pavlík, Ladislav Dušek | pracoviště: Institut biostatistiky a analýz | publikováno: 11.6.2012 | poslední úpravy: 23.7.2012
citace: Pavlík Tomáš, Ladislav Dušek: Biostatistika. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 11.6.2012, poslední aktualizace 23.7.2012 [cit. 2017-09-25] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-590-biostatistika.html>. ISSN 1801-6103.