Analýza a klasifikace dat

Za celou dobu, po kterou se rozvíjejí metody analýzy a klasifikace dat, dostala tato disciplina mnohá jména. Tyto různé názvy ani tak nesouvisí s vlastní podstatou tohoto způsobu práce s daty, jako spíše s účelem zpracování. Asi nejobecnější název zní „rozpoznávání obrazů“, v angličtině „pattern recognition“. Ve skutečnosti ale nejde o žádné obrazy ve smyslu děl Leonarda da Vinci či jiných velikánů výtvarného umění (jak by bylo možné vyvozovat z českého překladu), nýbrž o pouhý matematický popis vlastností reálného objektu, jehož stav chceme hodnotit, nějakým abstraktním způsobem – např. vektorem hodnot, grafem, apod.

Jiný obecný název disciplíny – „vícerozměrné statistické metody“ zase navozuje představu, že dané metody využívají pouze pravděpodobnostní principy a že tyto metody jsou součástí statistiky. Z velké části je to správný názor, ale ne zas až tak úplně. Mnohé publikace zabývající se touto problematikou nesou i anglický originální název „data mining“ a v české kotlině vyvstává problém, zda tento název překládat jako „dolování dat“, nebo spíše „vytěžování dat“. V podstatě je cílem těchto aktivit v daných datech odhalit nějaké skryté jevy, souvislosti, závislosti. Takže vlastně analýza. Ale toto slovo v průběhu všech těch tisíciletí, po která se používá, nabylo tak generálního, obecného významu, že se snad ani nehodí používat jej ve spojení s daty.

S ohledem na další souvislosti vzniku těchto skript se spíše jedná o publikaci typu „obrázky z analýzy a klasifikace dat“. Obsahuje metody, které umožní čtenářům, jimž je určena, rozšířit si obecné povědomí o některých snad typických metodách, postupech a algoritmech sloužících ke zpracování, analýze i klasifikaci údajů o objektech obecné, zejména však biologické a medicínské podstaty.

Příprava a vydání této publikace byly podporovány projektem ESF č. CZ.1.07/2.2.00/07.0318 „Víceoborová inovace studia Matematické biologie“ a státním rozpočtem České republiky.

pdf Analýza a klasifikace dat Stáhnout - Analýza a klasifikace datOtevřít v novém okně - Analýza a klasifikace dat 27.6.2012 4.62 MB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: analýza dat, klasifikace dat

Obor:

autor: Jiří Holčík | pracoviště: Institut biostatistiky a analýz | publikováno: 27.6.2012 | poslední úpravy: 23.7.2012
citace: Holčík Jiří: Analýza a klasifikace dat. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 27.6.2012, poslední aktualizace 23.7.2012 [cit. 2017-11-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-595-analyza-a-klasifikace-dat.html>. ISSN 1801-6103.