Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál LF MU
Projekt MEFANET (MEdical FAculties Educational NETwork)
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
Rada pro informační technologie v medicíně, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
Institut biostatistiky a analýz, Lékařská a Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity

Rozhodovací stromy a lesy

Rozhodovací stromy a lesy

V přírodovědných oborech se stále více začínají mimo klasických vícerozměrných parametrických technik používat i novější techniky neparametrické. Je to způsobeno především povahou biologických dat, která často nesplňují nároky na použití parametrických metod. Rovněž datové soubory nabývají na objemu a množství dat, ze kterých chceme získat zajímavou informaci, utěšeně roste. Tím však pochopitelně rostou i nároky na jejich zpracování.


Text byl vytvořen jako studijní materiál k přednáškám Pokročilých neparametrických metod a je určen především studentům oboru matematické biologie a dalším zájemcům z přírodovědných oborů. Nejde o „matematický text“, důraz je kladen především na pochopení principu metod, jejich interpretaci a správné použití. Teorie je doplněna konkrétními příklady v programu R. Znalost tohoto programu však není nutná pro pochopení uvedených metod.

Text vznikl především z důvodu dosavadní nedostupnosti česky psaného materiálu ohledně těchto metod s konkrétními příklady jejich použití. Rozhodovací stromy a lesy mohou poskytnout nový pohled na problém a doplnit zajímavou interpretaci k již stávajícím výsledkům. Je však vždy dobré si uvědomit, že metoda je pouze nástroj, který může pomoci daný problém osvětlit, ale jejíž výsledky nemůžeme brát jako absolutní pravdu.

Příprava a vydání této publikace byly podporovány projektem ESF č. CZ.1.07/2.2.00/07.0318 „Víceoborová inovace studia Matematické biologie“ a státním rozpočtem České republiky.

Přílohy:
Příloha   Datum Velikost Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
pdf Rozhodovací stromy a lesy Stáhnout - Rozhodovací stromy a lesyOtevřít v novém okně - Rozhodovací stromy a lesy 27.6.2012 1.58 MB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: rozhodovací stromy, pokročilé neparametrické metody

Obor:

4-D hodnocení:

typ
Skripta a návody
typ
Edukační weby a atlasy
typ
Digitální video
typ
Prezentace a animace
typ
Obrazový materiál – kasuistiky
typ
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzováno

level
Základní úroveň
level
Pokročilá úroveň
level
Specializační úroveň
level
Komplexní úroveň
   
Zvolte prosím dosaženou úroveň vzdělání a poté ohodnoťte výukový materiál především z hlediska vhodnosti materiálu pro samostudium.
Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně
Ph.D. absolvent – postgraduální student, absolvent Ph.D. studia, odborný asistent, ...
 

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 1
100.0 %
rating
uživatelské hodnocení
hodnotit

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
autor: Klára Komprdová | pracoviště: Institut biostatistiky a analýz | publikováno: 27.6.2012 | poslední úpravy: 21.8.2012
citace: Komprdová Klára: Rozhodovací stromy a lesy. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 27.6.2012, poslední aktualizace 21.8.2012 [cit. 2019-08-23] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-596-rozhodovaci-stromy-a-lesy.html>. ISSN 1801-6103.
 

Komentáře a diskuse

Vložit nový příspěvek:

Autor / e-mail: [ přihlášení/ověření uživatele ]
Titulek:
Text:
 
 Přidat štítek:   Štítek odeslán, děkujeme