Rozhodovací stromy a lesy

V přírodovědných oborech se stále více začínají mimo klasických vícerozměrných parametrických technik používat i novější techniky neparametrické. Je to způsobeno především povahou biologických dat, která často nesplňují nároky na použití parametrických metod. Rovněž datové soubory nabývají na objemu a množství dat, ze kterých chceme získat zajímavou informaci, utěšeně roste. Tím však pochopitelně rostou i nároky na jejich zpracování.

Text byl vytvořen jako studijní materiál k přednáškám Pokročilých neparametrických metod a je určen především studentům oboru matematické biologie a dalším zájemcům z přírodovědných oborů. Nejde o „matematický text“, důraz je kladen především na pochopení principu metod, jejich interpretaci a správné použití. Teorie je doplněna konkrétními příklady v programu R. Znalost tohoto programu však není nutná pro pochopení uvedených metod.

Text vznikl především z důvodu dosavadní nedostupnosti česky psaného materiálu ohledně těchto metod s konkrétními příklady jejich použití. Rozhodovací stromy a lesy mohou poskytnout nový pohled na problém a doplnit zajímavou interpretaci k již stávajícím výsledkům. Je však vždy dobré si uvědomit, že metoda je pouze nástroj, který může pomoci daný problém osvětlit, ale jejíž výsledky nemůžeme brát jako absolutní pravdu.

Příprava a vydání této publikace byly podporovány projektem ESF č. CZ.1.07/2.2.00/07.0318 „Víceoborová inovace studia Matematické biologie“ a státním rozpočtem České republiky.

pdf Rozhodovací stromy a lesy Stáhnout - Rozhodovací stromy a lesyOtevřít v novém okně - Rozhodovací stromy a lesy 27.6.2012 1.58 MB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: rozhodovací stromy, pokročilé neparametrické metody

Obor:

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 1
rating
uživatelské hodnocení

autor: Klára Komprdová | pracoviště: Institut biostatistiky a analýz | publikováno: 27.6.2012 | poslední úpravy: 21.8.2012
citace: Komprdová Klára: Rozhodovací stromy a lesy. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 27.6.2012, poslední aktualizace 21.8.2012 [cit. 2017-11-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-596-rozhodovaci-stromy-a-lesy.html>. ISSN 1801-6103.