Vyšetřování laboratorního novorozeneckého screeningu

U všech novorozenců narozených na území České republiky se vyšetřuje novorozenecký laboratorní screening. Tímto screeningem rozumíme aktivní celoplošné vyhledávání některých chorob v jejich časném stádiu pomocí laboratorní metody tak, aby vyhledávané choroby byly diagnostikovány ještě dříve než se stačí projevit a nevratně poškodit zdraví dítěte. Novorozenecký screening je založen na analýze suché kapky krve. V současné době je pomocí něj v naší zemi vyhledáváno celkem 13 chorob.
(K analýze jsou využívány dvě různé analytické metody: imunoanalytická metoda DELFIA a metoda tandemové hmotnostní spektrometrie. Toto video seznamuje s vyšetřováním pomocí metody DELFIA).

html novorozenecký laboratorní screening Přejít - novorozenecký laboratorní screeningOtevřít v novém okně - novorozenecký laboratorní screening 7.4.2016 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: novorozenecký screening, novorozenecká kartička, metoda DELFIA, newborn screening, newborn card, DELFIA method, fluoroimmunoassay

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
autor: Hana Vinohradská, Jaroslav Winkler | pracoviště: Katedra laboratorních metod | publikováno: 20.11.2012 | poslední úpravy: 14.9.2016
citace: Vinohradská Hana, Jaroslav Winkler: Vyšetřování laboratorního novorozeneckého screeningu. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 20.11.2012, poslední aktualizace 14.9.2016 [cit. 2017-11-19] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-598-vysetrovani-laboratorniho-novorozeneckeho-screeningu.html>. ISSN 1801-6103.