Obsedantně kompulzivní porucha

Video obsahuje navázání kontaktu s pacientem a vlastní vyšetření. Příznaky onemocnění: obsese - vtíravé myšlenky, obavy ze špíny, ze znečištění a dále ze zapomenutí důležitých věcí; kompulze- nutkavé akty, opakované umývání, kontrolování. Pacientem vnímané jako myšlenky a činy, které koná sám, ale jsou obtěžující, neopodstatněné, nadbytečné, nemůže je však vůlí jednoduše překonat. V případě, že se o to snaží, dochází u něj ke vzrůstání napčtí.Obsese a následné kompulze mu zabírají denně několik hodin. Dále je na videu popsán počátek potíží, jejich vývoj a efekt léčby.

html Obsedantně kompulzivní porucha Přejít - Obsedantně kompulzivní poruchaOtevřít v novém okně - Obsedantně kompulzivní porucha 10.2.2014 uživatel na příslušné univerzitě Creative Commons License

Klíčová slova: obsese, kompulze, napětí, léčba

autor: Libor Ustohal, Michaela Vrzalová | pracoviště: Psychiatrická klinika | publikováno: 12.12.2012 | poslední úpravy: 10.2.2014
citace: Ustohal Libor, Michaela Vrzalová: Obsedantně kompulzivní porucha. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 12.12.2012, poslední aktualizace 10.2.2014 [cit. 2017-11-24] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-600-obsedantne-kompulzivni-porucha.html>. ISSN 1801-6103.