Schématické zobrazení posuzování invalidity podle hlavních skupin nemocí

Lékařská posudková činnost v sociálním zabezpečení má široký význam medicínský, sociální, pracovněprávní a ekonomický. Rozsah lékařské posudkové činnosti v sociálním zabezpečení má vztah k oblasti nemocenského pojištění, k oblasti důchodového pojištění i ostatním sociálním systémům. Předkládaný materiál umožní studentům osvojit si základy posudkové problematiky, objasnit si podmínky vzájemné součinnosti ošetřujících a posudkových lékařů a získat základní poznatky o činnosti posudkové služby, které by jim pomohly v orientaci při řešení sociálních důsledků zdravotních postižení jejich pacientů.

Klíčová slova: Invalidita, stupně invalidity, posuzování invalidity, dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, pokles pracovní schopnosti, adaptace, zdravotní způsobilost k práci

autor: Petr Brhel, Rostislav Čevela, Libuše Čeledová | pracoviště: Klinika pracovního lékařství | publikováno: 10.1.2013 | poslední úpravy: 29.1.2013
citace: Brhel Petr, Rostislav Čevela, Libuše Čeledová: Schématické zobrazení posuzování invalidity podle hlavních skupin nemocí. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 10.1.2013, poslední aktualizace 29.1.2013 [cit. 2017-11-24] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-602-schematicke-zobrazeni-posuzovani-invalidity-podle-hlavnich-skupin-nemoci.html>. ISSN 1801-6103.