Analýza dat pro Neurovědy

Výukové materiály zpřístupněné formou interaktivní osnovy jsou věnovány principům základních metod analýzy medicínských dat s ohledem na specifika datových souborů a výpočtů z oblasti neurovědního výzkumu. Důraz je kladen především na správnou aplikaci těchto metod v praxi a na interpretaci dosažených výsledků. Výukové materiály sestávají z přednášek, detailních manuálů pro analýzu dat pomocí české a anglické verze softwaru STATISTICA, datového souboru použitého k ukázkám analýzy dat v přednáškách a manuálech, dvou sad simulovaných souborů trojrozměrných obrazů mozku sloužících pro interaktivní ukázky problémů a specifik analýzy rozsáhlých obrazových dat a dvou e-learningových sad teoretických i praktických otázek a příkladů. Tyto výukové materiály mohou být přínosné nejen pro studenty doktorských studijních programů Neurovědy, Neurologie, Radiologie-zobrazovací metody a Psychiatrie, pro něž je předmět primárně určen, ale i pro studenty dalších medicínských programů nebo i pro informatiky či matematiky a další akademické pracovníky, kteří se při své vědecké činnosti setkávají s analýzou medicínských a rozsáhlých obrazových dat. Vytvořené materiály mohou studentům a akademickým pracovníkům rovněž sloužit jako referenční příručka při přípravě jejich vlastních doktorských či habilitačních prací i při další vědecké činnosti. Příprava výukových materiálů byla finančně podporována prostředky projektu FRVŠ č. 942/2013 „Inovace materiálů pro interaktivní výuku a samostudium předmětu Analýza dat pro Neurovědy“.

html Interaktivní osnova: Analýza dat pro Neurovědy Přejít - Interaktivní osnova: Analýza dat pro NeurovědyOtevřít v novém okně - Interaktivní osnova: Analýza dat pro Neurovědy 20.1.2014 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: analýza dat, statistika, testování hypotéz, medicínská data, obrazová data, popisná statistika, intervaly spolehlivosti, normální rozdělení, t-test, ANOVA, analýza kontingenčních tabulek, ROC křivky, korelace, regrese, analýza přežití

autor: Eva Janoušová, Simona Littnerová, Ladislav Dušek | pracoviště: Institut biostatistiky a analýz | publikováno: 20.1.2014 | poslední úpravy: 20.1.2014
citace: Janoušová Eva, Simona Littnerová, Ladislav Dušek: Analýza dat pro Neurovědy. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 20.1.2014, poslední aktualizace 20.1.2014 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-618-analyza-dat-pro-neurovedy.html>. ISSN 1801-6103.