Laboratorní cytologické vyšetření mozkomíšního moku

Analýza mozkomíšního moku je důležitou součástí diagnostiky onemocnění centrálního nervového systému. Vždy se provádí cytologické a základní biochemické vyšetření. Pro stanovení cytologického závěru je nutno spočítat buňky ve Fuchs Rosenthalově komůrce, připravit trvalý cytologický preparát pomocí cytocentrifugace a obarvit základním barvením.

html Likvor Přejít - LikvorOtevřít v novém okně - Likvor 16.9.2014 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: Mozkomíšní mok, cytologie, počet buněk, kvalitativní cytologie

autor: Milan Dastych, Zdeňka Čermáková, Jana Gottwaldová | pracoviště: Katedra laboratorních metod | publikováno: 13.9.2014 | poslední úpravy: 16.9.2014
citace: Dastych Milan, Zdeňka Čermáková, Jana Gottwaldová: Laboratorní cytologické vyšetření mozkomíšního moku. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 13.9.2014, poslední aktualizace 16.9.2014 [cit. 2017-11-24] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-624-laboratorni-cytologicke-vysetreni-mozkomisniho-moku.html>. ISSN 1801-6103.