V současné době je sice možné najít na internetu různé zdroje, které poskytují určitý návod na přípravu vědeckých publikací, ale jen málo těchto zdrojů je určených pro začínající vědce v našem regionu. Většina těchto zdrojů je navíc dostupná v anglickém jazyce a neberou tedy v úvahu rozdíly mezi prací s textem mezi češtinou a angličtinou. Domníváme se tedy, že by bylo velmi užitečné, aby studenti postgraduálního studia na LF MU měli k dispozici jasný a přehledný návod, jak postupovat při přípravě publikací, který by zohledňoval místní zvláštnosti češtiny a práce s textem v češtině a zlepšoval obecně publikační výstupy začínajících vědeckých pracovníků na LF MU.

Ve výukovém textu Manuál pro zvýšení publikační gramotnosti pro potřeby pregraduálních a postgraduálních studentů MU jsou popsány základní principy a postupy při tvorbě vědeckých publikací, ať už originálních článků nebo článků přehledových. Manuál je tvořen celkem čtyřmi částmi. První část je koncipována jako obecná, provádí tvorbou publikace od zrodu myšlenky, přes její uchopení, vyhledávání adekvátních zdrojů až po finální přípravu písemného materiálu k odeslání do redakce. Druhá část obsahuje obecné pojednání o tom, co předchází vlastní přípravě rukopisu, jsou zde rozebrány různé typy článků (např. původní článek, přehledová práce, dopis editorovi, apod.). Byl vytvořen podrobný návod typu „jak napsat“ pro kategorii „původní článek“ a „přehledová práce“, kde jsou uvedeny i konkrétní příklady jednotlivých typů publikací. Třetí část manuálu obsahuje rozbor nejčastějších typů chyb i speciální stať věnovanou rozdílům mezi češtinou a angličtinou. Ve čtvrté části je studentům i pedagogům představeno do detailu recenzní řízení a jsou poskytnuty informace o komunikaci s ediční radou časopisu (např. jak napsat doprovodný dopis, jak odpovědět na připomínky recenzentů) a představeny jsou i vlastní procesy, kterými předložený písemný materiál v redakci prochází.

Klíčová slova: Originální článek, scientometrie, publikační gramotnost, recenzní řízení

Probíhá recenzní řízení

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 1
rating
uživatelské hodnocení

autor: Julie Bienertová Vašků, Jan Novák, David Konečný | pracoviště: Ústav patologické fyziologie | publikováno: 31.3.2015 | poslední úpravy: 13.4.2015
citace: Bienertová Vašků Julie, Jan Novák, David Konečný: Manuál pro zvýšení publikační gramotnosti pro potřeby pregraduálních a postgraduálních studentů MU. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 31.3.2015, poslední aktualizace 13.4.2015 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-633-manual-pro-zvyseni-publikacni-gramotnosti-pro-potreby-pregradualnich-a-postgradualnich-studentu-mu.html>. ISSN 1801-6103.

• thanks  (ronrogers, 20.4.2017, 8:21)
    Thanks for sharing this nice post.Looks s o good and happy for reading.Main idea of your essay topic must be cleared and you must write it in an excellent way. If you have you can write it well by taking help from custom essay writing services, it will be get through internet. Refer custom essay if you do not know anything about writing works and you will get better information such as tips and guidelines for your works.Visit https://essayguardian.com/.