Dětská ortopedie

Dětská ortopedie tvoří významnou součást oboru ortopedie. V České republice má svou dlouholetou tradici a čeští ortopedi mají své významné místo i v celosvětových dějinách, díky prof. Frejkovi, prof. Pavlíkovi a mnohým dalším. V těchto studijních materiálech se mohou studenti medicíny seznámit s problematikou a stěžejními tématy, kterými se dětská ortopedie zabývá.

V první části mohou studenti nalézt přehled a základní rozdělení vrozených vad pohybového aparátu, s podrobnějším popisem některých častěji se vyskytujících deformit a vad. Zvláštní místo v této kapitole zaujímá vrozená dysplazie kyčelního kloubu (DDH – developmental dysplasia of hip). DDH patří mezi jednu z nejčastěji vyskytujících se vrozených deformit. Proto byl u této vady v naší republice zaveden propracovaný systém screeningového vyšetření, který umožňuje včasnou diagnostiku a následně i léčbu. Na současném postupu v diagnostice a terapii této vady mají svůj velký podíl i čeští ortopedi. Další častou a závažnou deformitou, se kterou se můžeme u novorozenců setkat je Pes equinovarus congenitus (PEC). Také u této deformity došlo v posledních desetiletích k významné změně v léčebném postupu. Operační léčbu zde s velkým úspěchem nahradila semioperační Ponsetiho terapie založená na principech speciálního redresního sádrování s miniinvazivním prodloužením Achillovy šlachy. Výsledky, které přináší, jsou nadmíru uspokojivé a ve velké většině případů je tak možné vyhnout se rozsáhlým a náročným operačním výkonům.

Druhá část je věnována poruchám epifýz a epifyzárního růstu. Patří zde aseptické kostní nekrózy, které se mohou vyskytovat v různých lokalitách. Hlavním zástupcem této skupiny onemocnění je Morbus Legg-Calvé-Perthes. Jedná se o závažné onemocnění kyčelního kloubu, které může být příčinou časného rozvoje coxartrózy. Dále se v této kapitole věnujeme neúrazovému skluzu hlavice kosti stehenní – Coxa vara adolescens, jež může rovněž vést k rozvoji závažné deformity hlavice femuru a časnému nástupu artrózy kyčelního kloubu.

Poslední kapitola se zabývá neuroortopedií. Jejím hlavním zaměřením jsou pacienti s dětskou mozkovou obrnou (DMO) různé tíže a různých forem (diparetická, kvadruparetická, …). Základem léčby je zde intenzivní rehabilitační péče, operujeme tam, kde kapacita RHB péče již nestačí.

pdf Neuroortopedie Stáhnout - NeuroortopedieOtevřít v novém okně - Neuroortopedie 7.4.2016 771.93 KB kdokoli Creative Commons License
pdf Poruchy epifýz a epifyzarniho růstu Stáhnout - Poruchy epifýz a epifyzarniho růstuOtevřít v novém okně - Poruchy epifýz a epifyzarniho růstu 7.4.2016 1.61 MB kdokoli Creative Commons License
pdf Vrozené vady Stáhnout - Vrozené vadyOtevřít v novém okně - Vrozené vady 7.4.2016 1.66 MB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: neuroortopedie, efifýza, vrozené vady

autor: Jiří Jochymek | pracoviště: I. ortopedická klinika | publikováno: 7.4.2016 | poslední úpravy: 25.4.2016
citace: Jochymek Jiří: Dětská ortopedie. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 7.4.2016, poslední aktualizace 25.4.2016 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-653-detska-ortopedie.html>. ISSN 1801-6103.