Zevní obrat plodu po 36. týdnu gravidity z polohy podélné koncem pánevním

Obrat plodu zevními hmaty z polohy podélné koncem pánevním do polohy podélné hlavičkou po dokončeném 36. týdnu gravidity představuje efektivní a bezpečnou alternativu pro ženy, které mají z vaginálního porodu koncem pánevním obavy nebo nechtějí rodit císařským řezem. Provádění zevních obratů vede k redukci počtu císařských řezů z důvodu naléhání plodu koncem pánevním u termínových těhotenství. Procento komplikací spojené s výkonem je nízké a neovlivňuje negativně perinatální výsledky. Účelem výukového materiálu je seznámení s podmínkami a technikou provedení zevního obratu plodu v klinické praxi.

html Zevní obrat plodu Přejít - Zevní obrat ploduOtevřít v novém okně - Zevní obrat plodu 20.9.2017 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: Poloha plodu koncem pánevním, obrat plodu zevními hmaty, císařský řez

autor: Lukáš Hruban, Petr Janků, Kristýna Jordánová | pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika | publikováno: 19.9.2017 | poslední úpravy: 4.10.2017
citace: Hruban Lukáš, Petr Janků, Kristýna Jordánová: Zevní obrat plodu po 36. týdnu gravidity z polohy podélné koncem pánevním. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 19.9.2017, poslední aktualizace 4.10.2017 [cit. 2017-11-18] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-668-zevni-obrat-plodu-po-36-tydnu-gravidity-z-polohy-podelne-koncem-panevnim.html>. ISSN 1801-6103.