Fissura kalvy

V nové verzi portálové platformy bude nabídnuta možnost publikace nového typu příspěvku, který bude označen jako kasuistika. Kasuistiky budou odděleny od běžných multimediálních učebních pomůcek. Tělo každé kasuistiky, tj. každého takového příspěvku bude mít obvyklou kasuistikovou strukturu (Vyšetření, Anamnéza, Diagnóza, Diferenciální diagnóza, Laboratorní výsledky, Histologie, Zobrazovací metody, Terapie, Komentář), přičemž bude možné tuto výchozí strukturu modifikovat k potřebám daného autora či zpracovávané problematiky.

Pacient

Věk: 60 let
Pohlaví: muž

Anamnéza

Dnes při chůzí vertigo, kolaps, pád, úraz hlavy. Okcipitálně hematom 5x3cm. Pacient při vědomí, zcela orientovaný, orientačně neurologicky v normě, jen mírné bolesti v místě hematomu.

Nálezy na zobrazovacích metodách

RTG lebky a C páteře

V bočné projekci atypická linie projasnění susp. z fissury jdoucí horizontálně v parietookcipitální oblasti, v AP projekci možný korelát vlevo (AP snímek C páteře).

CT mozku nativně

Prokrvácená kontuze frontálně až temporálně vlevo, lemy drobného subarachnoidálního krvácení v sousedství. Atrofie mozková. Splývavé hypodenzity bílé hmoty při postr. komorách - leukoaraióza. V kostním HR modu fissura kalvy temporálně až parietálně vlevo.

Diagnóza:

• Prokrvácená kontuze mozku
  • Subaarchnoudální krvácení
  • Fissura kalvy

Diagnóza dle MKN klasifikace:

• S0690 Kontuze mozku
  • S0660 Úrazové subarachnoidální krvácení
  • S0200 Zlomenina lebeční klenby - fractura calvae

autor: Jakub Foukal | publikováno: 24.10.2018 | poslední úpravy: 21.11.2018
citace: Foukal Jakub: Fissura kalvy. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 24.10.2018, poslední aktualizace 21.11.2018 [cit. 2019-03-25] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-676-fissura-kalvy.html>. ISSN 1801-6103.