Endoskopická ventrikulostomie třetí komory

Endoskopická ventrikulostomie třetí komory je operace, která se provádí u pacientů s obstrukčním hydrocefalem. Jedná se o miniinvazivní metodu s vysokým procentem úspěšnosti a minimálními komplikacemi. Principem je provedení stomie (otvoru) pomocí endoskopu na spodině třetí komory v oblasti tzv. tuber cinereum, kde se jejím provedením vytvoří alternativní cesta proudění mozkomíšního moku v případě obstrukce v komorovém systému.

Výukové video se týká endoskopické ventrikulostomie třetí komory. Na začátku je úvod do problematiky a základní informace vysvětlující následující video z operace, která se provádí u pacientů s obstrukčním hydrocefalem. Jedná se o miniinvazivní metodu s vysokým procentem úspěšnosti a minimálními komplikacemi. Principem je provedení stomie (otvoru) pomocí endoskopu na spodině třetí komory v oblasti tzv. tuber cinereum, kde se jejím provedením vytvoří alternativní cesta proudění mozkomíšního moku v případě obstrukce v komorovém systému.

Klíčová slova: hydrocefalus, obstrukční hydrocefalus, ventrikulostomie třetí komory, endoskopie

Tento příspěvek nebyl zkontrolován garantem obsahu portálu.

autor: Václav Vybíhal, Pavel Fadrus, Marek Sova, Martin Smrčka | pracoviště: Neurochirurgická klinika | publikováno: 22.5.2019 | poslední úpravy: 28.5.2019
citace: Vybíhal Václav, Pavel Fadrus, Marek Sova, Martin Smrčka: Endoskopická ventrikulostomie třetí komory. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 22.5.2019, poslední aktualizace 28.5.2019 [cit. 2019-08-24] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-688-endoskopicka-ventrikulostomie-treti-komory.html>. ISSN 1801-6103.