Mechanická preindukce porodu představuje efektivní způsob přípravy děložního hrdla před plánovaným vaginálním porodem. Vedle prosté dilatace využívá přirozených zracích pochodů, které jsou spouštěny ve tkáních děložního hrdla po zavedení dilatačních tyčinek. Jedním z nejrozšířenějších současných prostředků určených k mechanické preindukci je syntetický osmotický dilatátor Dilapan-S. Účelem tohoto výukového materiálu je představení základních principů mechanické preindukce a použití Dilapanu-S v klinické praxi.

html Mechanická preindukce porodu Přejít - Mechanická preindukce poroduOtevřít v novém okně - Mechanická preindukce porodu 20.9.2017 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: Dilapan-S, preindukce porodu, indukce porodu, císařský řez, vaginální porod

autor: Lukáš Hruban, Petr Janků | pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika | publikováno: 19.9.2017 | poslední úpravy: 4.10.2017
citace: Hruban Lukáš, Petr Janků: Mechanická preindukce porodu pomocí osmotického dilatátoru Dilapan-S v klinické praxi. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 19.9.2017, poslední aktualizace 4.10.2017 [cit. 2017-11-18] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-667-mechanicka-preindukce-porodu-pomoci-osmotickeho-dilatatoru-dilapan-s-v-klinicke-praxi.html>. ISSN 1801-6103.