Všeobecné praktické lékařství

Řazeno podle: priorita a čas poslední úpravy

E-learningový kurz geriatrie

Kurz poskytuje základní vhled do specifických rysů chorob vyššího věku, jejich diagnostiky a terapie s ohledem na hlavní cíl geriatrické medicíny – tedy maximální zachování soběstačnosti, návrat a setrvání ve vlastním prostředí. Důraz je kladen na celostní pohled na nemocného včetně jeho adherence k terapii, zázemí v rodině a dalších sociálních vazeb. Je podán přehled nástrojů pro zjišťování základních parametrů komplexního geriatrického vyšetření včetně stanovení míry soběstačnosti, intelektového výkonu, přítomnosti deprese a rizika malnutrice. Pozornost je věnována geriatrickým syndromům a jejich multidisciplinaritě. Hlavní cílovou skupinou kurzu jsou studenti všeobecného lékařství ve druhé polovině studia. Absolvováním kurzu mohou rozšířit svoje znalosti také studenti stomatologie či nelékařských oborů.

autor: Hana Kubešová, Pavel Weber, Katarína Bielaková | obor: Geriatrie, Nelékařské zdravotnické vědy, Veřejné zdravotnictví, sociální lékařství, Vnitřní lékařství, Všeobecné praktické lékařství | publikováno: 31.7.2015 | poslední úpravy: 18.10.2015 | Creative Commons License

Interní propedeutika – vyšetření dýchacího ústrojí

Interní propedeutika je základ medicíny a zasahuje do všech klinických oborů. Vyšetření dýchacího ústrojí je důležitá součást propedeutiky. Všeobecná část je věnována jednotlivým vyšetřovacím metodám s algoritmem zahrnujícím čtyři P - pohled, pohmat, poklep a poslech. Další část je věnována jednotlivým plicních syndromům - syndrom bronchiální obstrukce, pneumonický, pleuritický, přítomnosti vzduchu v pohrudniční dutině, dutinový, plicní venostázy, atelektatický, rozšíření průdušek, přítomnosti nádoru. Text je doplněný o obrazovou dokumentaci radiologických nálezů.

Výuková videa – urologie

Videopořady poskytují kvalitní informace o metodách, k jejichž reálnému provedení studenti mediciny i nelékařských oborů obvykle nemají v průběhu pregraduálního studia běžně přístup. Informovanost absolventů fakulty o těchto metodách je však důležitá s ohledem na jejich přehled o dostupných metodách, ale i schopnosti komunikovat s nemocnými na náležité odborné úrovni.

autor: Hana Kubešová, Dalibor Pacík, Aleš Čermák | obor: Geriatrie, Nefrologie, Urologie, Vnitřní lékařství, Všeobecné praktické lékařství, Nelékařské zdravotnické vědy | publikováno: 9.5.2012 | poslední úpravy: 14.5.2012 | Creative Commons License