Hematologie

Hematoonkologie a elektronické testy

Autor: Martin Komenda, Zdeněk Adam

anotační obrázek

Dalším krokem vpřed v modernizaci výuky na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity je využití elektronických testů pro závěrečné hodnocení studentů po stážích. Cvičné průběžné ověřování znalostí i ostré finální zkoušení s pomocí odpovědníků v Informačním systému MU získávají stále větší oblibu nejen u vyučujících, ale především u samotných studentů. Každé dva týdny během semestru se v prostorách počítačové učebny IBA realizují elektronické testy pro studenty, kteří právě ukončili stáž.

Český národní hemofilický program: vzdělávací síť hemofilických center

Autor: Petr Brabec, Miroslav Penka, Peter Salaj

anotační obrázek

Česká hemofilická centra (centra lékařské péče pro pacienty trpící hemofilií a jinými vrozenými krvácivými stavy) vytvořila síť, jejímž cílem je vzájemná spolupráce, předávání zkušeností a získávání nových poznatků v léčbě o pacienty s hemofilií, von Willebrandovou chorobou a ostatními vrozenýmim krvácivými stavy. V rámci tohoto projektu vzniká také velké množství edukačních materiálů, které jsou pravidelně vyvěšovány na webu Českého národního hemofilického programu (ČNHP). Většina prezentací je určena odborníkům, ale poučení zde najdou i zainteresovaní laici.

Odběr a zpracování kostní dřeně pro transplantaci krvetvorby

Autor: Zdeněk Kořístek, Milan Navrátil, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Odběr a zpracování kostní dřeně pro transplantaci krvetvorby, délka  videa 7 min. Video pojednává o způsobu odběru a zpacování kostní dřeně pro transplantační účely. V první části je předvedena metodika odběru kostní dřeně na operačním sále, ve druhé části pak vlastní zpracování dřeňové krve na separátoru krevních elementů pro další použití k transplantaci.

Postup při provádění sternální punkce

Autor: Andrea Janíková, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Postup při provádění sternální punkce, délka 4 min. Sternální punkce je jednoduchý diagnostický výkon, jehož cílem je získání dostatečného množství aspirátu dřeňové krve. Přístup sternální punkce je nejčastěji v oblasti sternální kosti a to na úrovní zhruba druhého mezižebří. K vyšetření se využívá speciálního nástroje – jehly na sternální punkci.

TELEHEMATOLOGIE: společné řešení pro edukační obrazový archiv a vzdálené konzultace

Autor: Miroslav Penka, Daniel Schwarz

anotační obrázek

Cílem tohoto příspěvku je popsat aktuální stav programu Telehematologie, který byl v rámci aktivit RITM nastartován na začátku roku 2006. Program Telehematologie zahrnuje vznik a využití webového archivu snímků a k němu připojených telehematologických stanic. Archiv má svou klinickou a edukační část. V klinické části je možno komplikovaný nebo nejasný nález přes společné úložiště předat jiným lékařům a formou rychlé výměny informací po síti s nimi nález probrat; snímky i diskuze jsou anonymní, bez identifikace pacienta. V edukační části jsou snímky doplněny o nezbytné údaje tak, aby byl archiv využitelný pro interaktivní výuku včetně cenné možnosti efektivního samostudia.

Flow cytometrie v onkologické hematologii

Autor: Martin Klabusay, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Flowcytometrie (anglicky flow cytometry) je metoda, kterou lze zjišťovat přítomnost nejrůznějších znaků na povrchu nebo uvnitř buněk či sledovat jejich funkce. Dnes je nedílnou součástí diagnostiky a vyšetřování pacientů v hematologii, onkologii i imunologii. Antigeny sledovaných buněk jsou zpravidla označeny monoklonálními protilátkami konjugovanými s různými fluorochromy, jenž jsou excitovány laserem a jejichž emisní signály jsou snímány a následně digitálně zpracovány. V hematoonkologii slouží zejména k diagnostice a diferenciální diagnostice leukemií a lymfomů a je nepostradatelná pro transplantační program periferních kmenových buněk a kostní dřeně.

Metody celulárních separací

Autor: Martin Klabusay, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

S pokrokem v aplikacích celulární terapie v nejrůznějších oborech medicíny roste nutnost izolace cílových buněčných populací pro diagnostické i terapeutické účely. Specifické buněčné populace (např. hematopoetické kmenové buňky) lze identifikovat na základě exprese specifických antigenů pomocí monoklonálních protilátek. Této technologie lze využít rovněž k fyzické izolaci buněk. Ve filmu jsou popsány metody imunomagnetické separace a fluorescenčně aktivovaného cell sortingu (FACS). Technika imunomagnetické separace využívá vazby superparamagnetických nanočástic na monoklonální protilátky, která pak umožňuje pozitivní nebo negativní selekci požadovaných buněk na magnetické koloně. Technika FACS využívá třídění značených buněk v elektrickém poli po jejich flowcytometrické detekci. Moderní cell sortery umožňují separovat požadované buněčné populace s extrémní rychlostí a ve vysoké čistotě.

Postup při provádění trepanobiopsie

Autor: Andrea Janíková, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Postup při provádění trepanobiopsie, délka videa 12 min. Trepanobiopsie je vyšetření, jehož hlavním cílem je odebrat přímo kousek kostní tkáně s trámčinou a kostní dření na histologickou analýzu. Na rozdíl od cytologického vyšetření lze histologie kostní dřeně posoudit buněčnost, přítomnost fibrózy, infiltrace dřeně chorobným procesem, apod.