Digitální video

Výuková videa – urologie

Autor: Hana Kubešová, Dalibor Pacík, Aleš Čermák

anotační obrázek

Videopořady poskytují kvalitní informace o metodách, k jejichž reálnému provedení studenti mediciny i nelékařských oborů obvykle nemají v průběhu pregraduálního studia běžně přístup. Informovanost absolventů fakulty o těchto metodách je však důležitá s ohledem na jejich přehled o dostupných metodách, ale i schopnosti komunikovat s nemocnými na náležité odborné úrovni.

Odběr krve

Autor: Eva Táborská, Hana Bochořáková, Hana Paulová, Josef Tomandl, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Videozáznam je určen pro doplnění výuky v biomedicínských oborech a zabývá se popisem postupů při odběru a zpracování krve pro klinicko-biochemické vyšetření. Stručně dokumentuje přípravu pacienta před odběrem a postup při odběru žilní krve. Je zdůrazněno použití uzavřeného odběrového systému. Dále je zmíněn transport a uchování vzorků, postupy při odběru plazmy a séra, získání a zpracování kapilární krve. Vytvořeno za podpory FRVŠ, projekt 443-F3.

Odběr a zpracování kostní dřeně pro transplantaci krvetvorby

Autor: Zdeněk Kořístek, Milan Navrátil, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Odběr a zpracování kostní dřeně pro transplantaci krvetvorby, délka  videa 7 min. Video pojednává o způsobu odběru a zpacování kostní dřeně pro transplantační účely. V první části je předvedena metodika odběru kostní dřeně na operačním sále, ve druhé části pak vlastní zpracování dřeňové krve na separátoru krevních elementů pro další použití k transplantaci.

Postup při provádění sternální punkce

Autor: Andrea Janíková, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Postup při provádění sternální punkce, délka 4 min. Sternální punkce je jednoduchý diagnostický výkon, jehož cílem je získání dostatečného množství aspirátu dřeňové krve. Přístup sternální punkce je nejčastěji v oblasti sternální kosti a to na úrovní zhruba druhého mezižebří. K vyšetření se využívá speciálního nástroje – jehly na sternální punkci.

Algoritmy ošetření závažných úrazů

Autor: Peter Wendsche

anotační obrázek

Editor:
prof. MUDr. Peter Wendsche, CSc.

Autoři:
MUDr. Michal Čierny, PhD., MUDr. Drahomíra Chasáková, MUDr. Martin Doleček, MUDr. Jan Doležel, PhD., MUDr. Ilona Kantorová, PhD., MUDr. Vladimír Melichar, CSc., MUDr. Libor Paša, PhD., MUDr. Tomáš Pink, MUDr. Vratislav Procházka, CSc., doc.MUDr. Petr Svoboda, CSc., MUDr. Taťána Šrámková, CSc., MUDr. Radek Veselý, PhD., prof. MUDr.Peter Wendsche, CSc.

Flow cytometrie v onkologické hematologii

Autor: Martin Klabusay, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Flowcytometrie (anglicky flow cytometry) je metoda, kterou lze zjišťovat přítomnost nejrůznějších znaků na povrchu nebo uvnitř buněk či sledovat jejich funkce. Dnes je nedílnou součástí diagnostiky a vyšetřování pacientů v hematologii, onkologii i imunologii. Antigeny sledovaných buněk jsou zpravidla označeny monoklonálními protilátkami konjugovanými s různými fluorochromy, jenž jsou excitovány laserem a jejichž emisní signály jsou snímány a následně digitálně zpracovány. V hematoonkologii slouží zejména k diagnostice a diferenciální diagnostice leukemií a lymfomů a je nepostradatelná pro transplantační program periferních kmenových buněk a kostní dřeně.

Metody celulárních separací

Autor: Martin Klabusay, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

S pokrokem v aplikacích celulární terapie v nejrůznějších oborech medicíny roste nutnost izolace cílových buněčných populací pro diagnostické i terapeutické účely. Specifické buněčné populace (např. hematopoetické kmenové buňky) lze identifikovat na základě exprese specifických antigenů pomocí monoklonálních protilátek. Této technologie lze využít rovněž k fyzické izolaci buněk. Ve filmu jsou popsány metody imunomagnetické separace a fluorescenčně aktivovaného cell sortingu (FACS). Technika imunomagnetické separace využívá vazby superparamagnetických nanočástic na monoklonální protilátky, která pak umožňuje pozitivní nebo negativní selekci požadovaných buněk na magnetické koloně. Technika FACS využívá třídění značených buněk v elektrickém poli po jejich flowcytometrické detekci. Moderní cell sortery umožňují separovat požadované buněčné populace s extrémní rychlostí a ve vysoké čistotě.

Automatický analytický systém MODULAR

Autor: Milan Dastych, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Videzáznam popisuje činnosti automatického biochemického analytického systému MODULAR, který obsahuje spojení iontově selektivního modulu, dvou biochemických a jednoho imunochemického modulu. Video vzniklo ve spolupráci OKBH FN Brno, Biochemického ústavu a Centra výpočetní techniky LF MU v Brně. Je opatřeno mluveným komentářem.  Délka videa 4 min.

Preanalytická linka MPA Roche v laboratorním provozu

Autor: Milan Dastych, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Videzáznam obsahuje popis procesů centralizace, integrace a konsolidace, jakožto nástroje zvyšování efektivity a produktivity. Tyto procesy laboratorní medicínu v současné době ovládají. Umožňují dobré využití potenciálu zkušených laboratorních pracovníků a výkonné analytické a perianalytické techniky, usnadňují standardizaci a dosažení vysoké kvality. Preanalytické zpracování biologických vzorků v laboratoři představuje celou řadu manuálních, často stereotypních činností, které nevyžadují speciální znalosti a dovednosti, ale vyžadují zachování standardního postupu jinak vytvářejí potenciální možnost chyby. Jednotlivé pracovní kroky se ve velkých klinických laboratořích mnohonásobně opakují.

Automatický programovatelný autosampler AAS Solaar

Autor: Milan Dastych, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Výukové video o automatických biochemických vzniklo ve spolupráci OKBH FN Brno, Biochemického ústavu a Centra výpočetní techniky LF MU v Brně. Je opatřeno mluveným komentářem jednak v rámci statického popisu jednotlivých součástí analyzátorů , jednak komentářem provázejícím ukázky funkce. Je zde popsán a při funkci ukázán automatický programovatelný autosampler atomového absorbčního spektrofotometru a automatizované nastavení katodových lamp SOLAAR M6. Délka videa 3 min.