Materiály k přednáškám

Základy neurověd v zubním lékařství

Autor: Radim Jančálek, Petr Dubový

anotační obrázek

Základy neurověd v zubním lékařství jsou výukový text sloužící jako podklad k přednáškám předmětu neurovědy pro studenty oboru stomatologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. V úvodní části textu je popsána obecná stavba a vývoj nervové soustavy, základní principy reakce nervové tkáně na poškození a mechanismy regenerace, principy zachování stability vnitřního prostředí centrálního nervového systému. Druhá část skript se věnuje systematickému popisu specifických struktur nervového systému a základní anatomii nervových drah.

Náhrada kostním štěpem

Autor: Eva Špičáková, Svatava Liktorová, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Video ukazuje postup při náhradě kostním štěpem u onkologicky nemocných.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Klinická imunologie a alergologie

Autor: Jiří Litzman

anotační obrázek

Texty k přednáškám z povinně-volitelného předmětu alergologie a klinická imunologie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Izolované srdce podle Langendorffa

Autor: Kateřina Fialová, Marie Nováková

anotační obrázek

Výukový film byl vytvořen k prezentaci základních metodik používaných v experimentální kardiologii, které vychází z izolovaných srdcí perfundovaných podle Langendorffa. Videonahrávka podává komplexní přehled o experimentálních metodikách prováděných v souladu se současnými světovými trendy. Film je určen pro posluchače lékařských fakult. Tento výukový materiál byl vytvořen za přispění Fondu rozvoje vysokých škol MŠMT číslo G3 1271/2008. Video obsahuje ukázku z 26-ti minutového filmu.

Eustachova trubice a pneumatický systém spánkové kosti

Autor: Ivo Šlapák, Dalibor Janeček

anotační obrázek

Zánětlivé postižení v oblasti pneumatického systému spánkové kosti, ať už akutní či chronické, patří k nejčastěji se vyskytujícím chorobám především v dětském věku, ale zároveň není nevýznamné také u dospělé populace.

Společně s probíhajícími i budoucími změnami s organizací zdravotnické péče v České republice bude při diagnostice a terapii těchto patologických stavů nesporně stoupat význam praktických lékařů a také otorinolaryngologů v ambulantní sféře. Tato monografie přináší souhrn základních poznatků o klinické embryologii, anatomii, fyziologii, patofyziologii, dostupných vyšetřovacích technikách, diagnostice a terapii nejvýznamnějších patologických stavů v oblasti pneumatického systému spánkové kosti se zaměřením na Eustachovu tubu, jejíž anatomické a funkční vlastnosti považujeme za klíčové pro vznik, průběh a prognózu zánětů v oblasti středouší.

Základy kardiotokografie pro porodní asistentky

Autor: Jan Šula, Igor Crha

anotační obrázek

Kardiotokografické vyšetření je jedním z bezpečných způsobů, jak zjistit stav plodu in utero. Zaznamenává kontrakce dělohy a srdeční frekvenci plodu (FHR- fetal heart rate). Zobrazení FHR a jejích změn v závislosti na pohybech plodu a kontrakční činnosti nám umožňuje získat informace, které porodník a porodní asistentka potřebují ke správnému zhodnocení stavu plodu před porodem i během něj. Kardiotokografie je základní metodou monitorace plodu v průběhu 3. trimestru a během porodu.

Základy anesteziologie

Autor: Petr Štourač

anotační obrázek

Anesteziologie je obor, který se za pomocí farmakologických či jiných postupů zabývá znecitlivěním. V širším kontextu i léčbou bolesti. V současné době je nejvíce rozšířena metoda celkové anestezie. Stále větší rozšíření a popularitu získává anestezie regionální, kdy instilací anestetika k nervům, které vedou bolest z dané oblasti, dosáhneme kvalitní anestezie bez rizik, které plynou z podání anestezie celkové. Anestezie umožňuje komfortně prodělat terapeutický či diagnostický zákrok nejen pacientovi, což je hlavním smyslem našeho konání, ale i operatérovi či diagnostikovi, který se tak může plně soustředit na prováděný výkon. Anesteziolog v průběhu anestezie plně zajišťuje komplexní péči o základní vitální funkce pacienta.

Vyšetření pacienta trpícího rekurentní depresivní poruchou

Autor: Libor Ustohal, Radovan Přikryl

anotační obrázek

Videozáznam popisuje vyšetření pacienta trpícího rekurentní depresivní poruchou. Obsahuje příchod pacienta, navázání kontaktu, vlastní vyšetření. Dále jeho příznaky – depresivní, obtížně odklonitelná nálada, hypohedonie, snížené sebehodnocení, pesimismus, obavy z budoucna, tenze, zpomalené psychomotorické tempo, snížená emoční reakce na okolí, snížení zájmu o sex, dyssomnie, hypoorexie s váhovým úbytkem, hypoprosexie, zvýšená autoobservace, taedium vitae, dříve i suicidální myšlenky. Předchozí epizody, trvání současné epizody, heredita. Délka videa je 15:44 minut.

Aneuryzma abdominální aorty

Autor: Robert Staffa

anotační obrázek

Problematika aneuryzma abdominální aorty (zkrácené označení AAA) je závažným postižením tepenného systému a je diagnostickou a terapeutickou výzvou pro generace cévních chirurgů. Jeho nejčastější a nejzávažnější komplikací je ruptura, která má i přes pokroky v diagnostice a terapii stále vysokou úmrtnost (30-50 %).

Farmakovigilance a propagace léčiv

Autor: Dagmar Vršková, Jana Pistovčáková, Leoš Landa

anotační obrázek

Výukový text “Farmakologie a propagace léčiv“ shrnuje nejdůležitější informace týkající se dozoru nad léčivými přípravky za účelem zajištění maximálních léčivých účinků při minimálním riziku nežádoucích účinků, včetně specifikace těchto nežádoucích účinků (farmakovigilance). Text se dále zabývá propagací léčiv, zejména otázkami reklamy zaměřené na léčiva a její regulací v souvislosti s etickými požadavky.