Ústav klinické imunologie a alergologie, LF MU a FN u sv. Anny, http://www.med.muni.cz/imunpek/imunpekc.html

Vyšetřovací metody v imunologické a alergologické laboratoři

Autor: Marcela Vlková, Roman Hakl, Zita Chovancová, Julie Štíchová

Skripta jsou určena zejména pro studenty předmětu Klinická imunologie magisterského oboru Bioanalytik a doplňují skripta Základy vyšetření v klinické imunologii. Skripta mají za úkol seznámit studenty se základy moderních testů v imunologické buněčné laboratoři, významná část je věnována i novým metodám v alergologické diagnostice. Skripta jsou doplněna i o kapitolu o klinickém využití monoklonálních protilátek; jedná se o velmi moderní směr klinické medicíny, se kterým musí být seznámeni i studenti nelékařských medicínských oborů.

Vybrané podklady pro cvičení z imunologie (všeobecné lékařství)

Autor: Vojtěch Thon, Jiří Litzman, Jindřich Lokaj

Soubor obsahuje prezentace pro výuku praktických cvičení z imunologie. Jsou probrány nejdůležitější komponenty imunitního systému, které jsou při imunologických laboratorních metodikách vyšetřovány, běžně používané serologické i buněčné imunologické metodiky jsou obsahem dalších prezentací. Jsou rozebrány i nejdůležitější imunopatologické stavy, stejně jako imunologické aspekty transplantací, krevních transfúzí nebo maligního bujení.

Klinická imunologie pro zdravotní laboranty

Autor: Jindřich Lokaj, Jiří Litzman

Texty k přednáškám z klinické imunologie pro bakalářský studijní směr "zdravotní laborant" LF MU. Obsah prezentací: imunitní systém a jeho fyziologický význam, buněčná podstata imunutního systému, vrozená imunita, adaptivní imunita, regulace v imunitním systému, slizniční imunitní systém, ovlivnění imunity, imunodeficience, atopie, autoimunita, nádorová imunologie, transplantace, SLP.

Imunologie VŠ lékařství

Autor: Jiří Litzman

Přednášky pro předmět „imunologie“ za zabývají především teoretickými aspekty imunitní odpovědi. Jsou popsány mechanismy specifické i nespecifické imunity, vzájemné vztahy mezi specifickou a nespecifickou imunitou stejně jako regulace imunitní odpovědi. Důležitou součástí přednáškového cyklu jsou i poznatky o regionalizaci imunitní odpovědi, stejně jako zvláštní kapitola o odpovědi imunitního systému na mikrobiální agens.

Vybrané podklady pro cvičení z imunologie (zubní lékařství)

Autor: Vojtěch Thon

Vybrané podklady pro cvičení z imunologie.

Klinická imunologie a alergologie

Autor: Jiří Litzman

Texty k přednáškám z povinně-volitelného předmětu alergologie a klinická imunologie.