Klinika dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie, LF MU a FN Brno, http://www.detska-chirurgie.cz/

Řazeno podle: priorita a čas poslední úpravy

Záznam vybrané operační léčby v dětské chirurgii a neurochirurgii

Vizuální zážitek a osobní zkušenost je jedna z nejlepších forem výuky. Je to vlastně poslední předstupeň před tím, aby uvedený výkon mohl provést člověk sám. V rámci chirurgie platí tato skutečnost ještě více, proto je nezbytně nutné, aby v dnešní moderní době existovala k základní chirurgické problematice výuková videa. Vedení dětské chirurgie a neurochirurgie se rozhodlo zpracovat první výukové materiály tohoto formátu (v rámci hlavních specializací) a navázat je na systém OPTIMED, který je jakousi databází toho, co se studenti mají naučit v průběhu svého studia. Jedná se o základní operace v dětské chirurgii (apendektomie), traumatologii (zlomenina lokte, zlomenina předloktí), urologii (operace hydronefrózy) a hrudní chirurgie (operace vpáčeného hrudníku). Materiál je určen pro studenty předmětu Chirurgie I a II ve 4. ročníku. Dále se jedná o specializované neurochirurgické výkony (operace krční páteře, kraniektomie, subdurální krvácení, mozkový a míšní tumor, cévní malformace mozku). Materiál je určen pro studenty předmětu Chirurgie III v 5. ročníku.

autor: Ladislav Plánka, Martin Smrčka | obor: Chirurgie, traumatologie, ortopedie, Neurochirurgie, Pediatrie, neonatologie | publikováno: 2.12.2015 | poslední úpravy: 2.12.2015

Příklady uplatnění moderních forem léčby v dětské ortopedii

Výukové texty pod souhrnným názvem Příklady uplatnění moderních forem léčby v dětské ortopedii poskytují elektronickou oporu pro studenty ortopedie a rehabilitace. Pozornost je věnována třen vybraným tématům: Prolongace (prodlužování) končetin, Ponsetiho metoda léčby pedes equinovari congenitales a Možnosti léčby Perthesovy choroby u dětí s věkem nad 9 let.

autor: Jan Poul | obor: Chirurgie, traumatologie, ortopedie | publikováno: 17.8.2009 | poslední úpravy: 9.10.2014 | Creative Commons License

Chirurgická propedeutika

V jednotlivých prezentacích jsou zpracována všechna základní témata chirurgické propedeutiky, jak jsou vyučována na KDCHOT FN Brno. Slouží studenům jako příprava na stáže a dále pro opakování v přípravě ke zkoušce.

autor: Ladislav Plánka, David Starý, Vladimír Bartl | obor: Chirurgie, traumatologie, ortopedie | publikováno: 7.1.2009 | poslední úpravy: 20.1.2009 | Creative Commons License