Gynekologicko-porodnická klinika, LF MU a FN Brno, http://www.gpkbrno.cz/

Řazeno podle: priorita a čas poslední úpravy

Operační korekce prolapsu pochvy implantátem Nuvia

Prolaps pánevních orgánů (POP) představuje závažný zdravotní problém snižující kvalitu života ženy. Moderní chirurgická léčba POP využívá k podpoře struktur pánevního dna polypropylénové (PP) implantáty snižující riziko recidivy. Obsahem videa je komentovaný sestříhaný záznam operačního výkonu v délce jedenácti minut.

autor: Martin Huser, Zdeněk Adamík, Marcela Pastorčáková | obor: Chirurgie, traumatologie, ortopedie, Porodnictví a gynekologie, Urologie | publikováno: 8.11.2012 | poslední úpravy: 14.9.2016 | Creative Commons License

Vybrané kapitoly z reprodukční medicíny

Výukové materiály seznamují studenty se základními postupy v reprodukční medicíně. Jsou zaměřeny především na diagnostiku a léčbu poruch plodnosti, výkony asistované reprodukce. Uvádí přehled elementárních teoretických znalostí a praktických dovedností potřebných pro poskytování adekvátní zdravotní péče v této velmi specifické oblasti.

autor: Igor Crha, Jana Žáková, Jaroslav Winkler | obor: Porodnictví a gynekologie | publikováno: 25.2.2010 | poslední úpravy: 31.10.2011 | Creative Commons License

Robotický systém daVinci v gynekologické operativě

Robotický systém da Vinci je horkou světovou novinkou v miniinvazivních operačních přístupech. Výrazně zdokonaluje a posunuje možnosti stávajících laparoskopických technik. Není možno ho považovat za pouhou nadstavbu a zdokonalení, ale za zcela nový přístup. Robotická technologie umožnuje pracovat chirurgům za hranicemi, kterými je dnešní laparoskopická technika limituje.

autor: Leopold Rotter, Pavel Ventruba, Igor Crha, Robert Hudeček, Jaroslav Winkler | obor: Porodnictví a gynekologie | publikováno: 2.4.2008 | poslední úpravy: 27.10.2011 | Creative Commons License

Základy kardiotokografie pro porodní asistentky

Kardiotokografické vyšetření je jedním z bezpečných způsobů, jak zjistit stav plodu in utero. Zaznamenává kontrakce dělohy a srdeční frekvenci plodu (FHR- fetal heart rate). Zobrazení FHR a jejích změn v závislosti na pohybech plodu a kontrakční činnosti nám umožňuje získat informace, které porodník a porodní asistentka potřebují ke správnému zhodnocení stavu plodu před porodem i během něj. Kardiotokografie je základní metodou monitorace plodu v průběhu 3. trimestru a během porodu.

autor: Jan Šula, Igor Crha | obor: Porodnictví a gynekologie | publikováno: 16.2.2007 | poslední úpravy: 12.10.2011 | Creative Commons License

Léčba poruch plodnosti

Video popisuje cyklus mimotělního oplodnění prováděný v rámci asistované reprodukce. Jsou popsány možnosti ovariální stimulace a jejího monitorování. Dále je zobrazen odběr oocytů pod ultrazvukovou kontrolu. V prezentaci je dále znázorněno oplození a kultivace embryí in vitro. Následuje schématické znázornění a videoprezentace transferu embryí do dělohy pacientky.

autor: Martin Huser, Igor Crha, Pavel Ventruba | obor: Porodnictví a gynekologie | publikováno: 18.1.2010 | poslední úpravy: 3.10.2011 | Creative Commons License

Miniinvasivní léčba stresové inkontinece moči - TVTo

Videozáznam obsahuje operační úpravu hypermobility a hypotonie uretry. Stresová inkontinence moči představuje závažný zdravotní a společenský problém. Operační úprava hypermobility a hypotonie uretry představuje optimální léčebný postup. Nejlépe propracované a účinné jsou techniky s miniinvazivním přístupem. Předkládané video presentuje uretropexi technikou „inside-out“ pomocí pásky TVTo.

autor: Atanas-Ivan Belkov, Martin Huser | obor: Porodnictví a gynekologie, Urologie | publikováno: 28.7.2009 | poslední úpravy: 29.9.2011 | Creative Commons License

Embryologické metody asistované reprodukce

Na tomto videu jsou znázorněny laboratorní techniky využívané v asistované reprodukcí. Jsou dokumentovány mikromanipulační metody jako intracytoplazmatické injekce spermie do oocytu (ISCI), asistovaný hatchning (AH) zona pellucida embrya před embryotransferem. Dále je zobrazena metoda kultivace embryí in vitro a technika odběru blastomer pro jejich vyšetření technikou preimplantační genetické diagnostiky (PGD).

autor: Jana Žáková, Martin Huser, Igor Crha, Pavel Ventruba | obor: Porodnictví a gynekologie | publikováno: 18.1.2010 | poslední úpravy: 27.9.2011 | Creative Commons License