Multimediální učební pomůcky

Mikrobiologie on-line

Autor: Vladana Woznicová, Monika Dvořáková-Heroldová, Veronika Holá, Petr Ondrovčík, Filip Růžička, Milada Dvořáčková, Miroslav Votava, Ondřej Zahradníček

anotační obrázek
Výukový web Mikrobiologického ústavu LF MU a FN u sv. Anny v Brně. Mikrobiologický atlas, který obsahuje stovky makrofotografií i mikrofotografií, je rozdělen na sekce bakteriologie, virologie, mykologie, parazitologie a sérologie, sekce jsou pro zpestření doplněny také kreslenými vtipy s mikrobiologickou tématikou.

 

Zavedení technologie data miningu a analýzy dat genových expresních map do výuky

Autor: Jiří Jarkovský, Danka Némethová, Eva Gelnarová, Eva Budinská, Klára Kubošová, Lukáš Kokrment, Ladislav Dušek

anotační obrázek

Data mining (DM; dolování z dat nebo vytěžování dat) je široce používanou metodikou pro práci s rozsáhlými datovými soubory, často však provázenou nepochopením nebo s přehnaným očekáváním. Výjimkou není ani klinický výzkum pracující s rozsáhlými a heterogenními soubory dat. DM obecně využívá metod, které jsou dostupné i v běžných statistických nástrojích, nicméně nabízí jednotlivé postupy v souvislostech a vazbách, které ve formě standardizované komplexní metodiky pokrývají všechny fáze zpracování dat od sběru až po interpretaci. Ve skutečnosti jde tedy o metodický koncept zahrnující velkou šíři metod a způsobů práce. Celý systém je podřízen jedinému cíli, nalézt v datech zajímavé, netriviálně skryté, ale potenciálně užitečné informace. Hovoříme-li o dolování z dat, máme tedy na mysli spíše než speciální statistické metody jejich tvůrčí skloubení. Tato koncepce byla využita i při přípravě výukového kurzu „Zavedení technologie data miningu a analýzy dat genových expresních map do výuky“ dostupného v rámci e-learningového portálu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

Metodika tvorby bibliografických citací

Autor: Jiří Kratochvíl, Petr Sejk, Věra Anthová, Marek Stehlík

anotační obrázek

Publikace Metodika tvorby bibliografických citací obsahuje interaktivní tutoriály, v nichž se čtenář dozví, jak citovat podle nejčastěji užívaných citačních stylů v akademickém prostředí (např. ISO 690, Harvard, Vancouver apod.), seznámí se se základními pravidly citační a publikační etiky (včetně problematiky plagiátorství) a online aplikacemi EndNoteWeb a Zotero, s jejichž pomocí lze do textového editoru vkládat citační údaje a formátovat je podle podle požadavků stovek vědeckých časopisů. Součástí příručky jsou i materiály informující o základních indikátorech pro hodnocení vědecké kvality časopisu nebo konkrétního autora (impact factor, h-index a zcela nově také SNIP a SJR) a návod k užívání správce publikační činnosti ResearcherID. První vydání této publikace bylo oceněno Cenou INFORUM 2011 Cena INFORUM 2011.

Základy kardiotokografie pro porodní asistentky

Autor: Jan Šula, Igor Crha

anotační obrázek

Kardiotokografické vyšetření je jedním z bezpečných způsobů, jak zjistit stav plodu in utero. Zaznamenává kontrakce dělohy a srdeční frekvenci plodu (FHR- fetal heart rate). Zobrazení FHR a jejích změn v závislosti na pohybech plodu a kontrakční činnosti nám umožňuje získat informace, které porodník a porodní asistentka potřebují ke správnému zhodnocení stavu plodu před porodem i během něj. Kardiotokografie je základní metodou monitorace plodu v průběhu 3. trimestru a během porodu.

Odstranění lipomu na operačním sále

Autor: Jiří Vokurka, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Video zobrazuje operační postup při odstranění velkého nezhoubného nádoru tukové tkáně (lipomu). Výukový materiál je určen pro bakalářské a magisterské studenty, dále pro absolventy, a ty, kteří dosáhli pokročilých znalostí během studia. Tento obrazový materiál vznikl na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.

Virtuální mikroskop

Autor: Josef Feit, Werner Kempf, Hana Jedličková

anotační obrázek

Hypertextové atlasy budované na Ústavu patologie jsou k dispozici již od roku 1998. Obsahují stručné texty a obrazy. Obrazová část pochází z různých vyšetřovacích a zobrazovacích metod (snímky z piteven, klinické snímky, snímky z endoskopu, rentgenu, CT i magnetické rezonance a snímky histologické). Těžiště atlasů tvoří histologické obrazy, které jsou snímány ve vysokém rozlišení metodou postupného snímání a skládání a pro přístup k těmto obrazům je použito námi vybudované rozhraní virtuálního mikroskopu.

Základy anesteziologie

Autor: Petr Štourač

anotační obrázek

Anesteziologie je obor, který se za pomocí farmakologických či jiných postupů zabývá znecitlivěním. V širším kontextu i léčbou bolesti. V současné době je nejvíce rozšířena metoda celkové anestezie. Stále větší rozšíření a popularitu získává anestezie regionální, kdy instilací anestetika k nervům, které vedou bolest z dané oblasti, dosáhneme kvalitní anestezie bez rizik, které plynou z podání anestezie celkové. Anestezie umožňuje komfortně prodělat terapeutický či diagnostický zákrok nejen pacientovi, což je hlavním smyslem našeho konání, ale i operatérovi či diagnostikovi, který se tak může plně soustředit na prováděný výkon. Anesteziolog v průběhu anestezie plně zajišťuje komplexní péči o základní vitální funkce pacienta.

Laparoskopická operace oboustranné tříselné kýly

Autor: Ivo Rovný, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Video názorně popisuje techniku zakládání kapnoperitonea a založení vstupů do dutiny břišní při laparoskopických výkonech. U pacienta s oboustrannou tříselnou kýlou je provedena transabdominálním přístupem preperitoneální plastika obou třísel. V průběhu operace jsou přehledně vypreparovány všechny anatomické struktury a prevesikálně implantována síťka. Při uzavření peritonea je užita alternativní technika rekonstrukce pobřišnice.

Postup při zařazení obrazové studie do PACS na podporu výuky a výzkumu

Autor: Otto Dostál, Michal Javorník, Vladimír Zatloukal

anotační obrázek

Seriál popisuje jednotlivé kroky, které je nutné provést pro uložení obrazové studie do výukového PACSu. Je tedy určen zejména uživatelům-autorům, kteří do systému data vkládají a dále pro odborné garanty jednotlivých sekcí, kteří obrazová data a strukturované popisy schvalují pro výuku. Jádrem výukového systému je vyhrazený PACS (Picture Archiving and Communication System) vyvíjený a provozovaný na Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity v rámci projektu MeDiMed.

Projekt MeDiMed

Autor: Otto Dostál, Michal Javorník

anotační obrázek

Rok 2005 je již desátým rokem existence projektu MeDiMed. Cílem projektu od jeho samotného počátku bylo získávání digitálních výukových snímků z různých lékařských přístrojů - modalit (rentgenu, počítačového tomografu, ultrazvuku atd.). Během krátké doby řešení však bylo zřejmé, že pro získání požadovaného velkého množství těchto snímků ve světovém formátu DICOM (Digital Image Communication in Medicine) bude nutná mnohem těsnější a dlouhodobější spolupráce se zdroji těchto dat - s pracovišti nemocnic. Ústav výpočetní techniky MU začal spolupracovat se zdravotnickými zařízeními při zavádění těchto systémů do praxe a jejich následném využívání pro výuku a výzkum.

(ZDROJ: O. Dostál, M. Javorník. Projekt MeDiMed. Zpravodaj ÚVT MU. ISSN 1212-0901, 2005, roč.16, č.2, s.8-11.)