Multimediální učební pomůcky

Sádra v zubní laboratoři

Autor: Sonia Bartáková, Patrik Prachár, Božena Budíková, Milada Nekvapilová, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

V sádrovně stomatologické laboratoře se zpracovává jeden ze základních materiálů ve stomatologii - sádra. Co je to vlastně sádra a jak se vyrábí jednotlivé druhy? Kolik druhů sáder používáme? Jaká sádra je vhodná pro daný model? Praktická ukázka výroby modelu nás seznámí se správným výběrem druhu sádry pro konkrétní druh modelu. Dále se dozvíme o správném postupu přípravy a míchání sádry, správném odlití otisků. Na závěr i ukážeme správné dokončení modelu - ořezání modelu. Videoukázka popisuje zpracování sádry ve stomatologické laboratoři v délce 12 minut.

Vybrané kapitoly z reprodukční medicíny

Autor: Igor Crha, Jana Žáková, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Výukové materiály seznamují studenty se základními postupy v reprodukční medicíně. Jsou zaměřeny především na diagnostiku a léčbu poruch plodnosti, výkony asistované reprodukce. Uvádí přehled elementárních teoretických znalostí a praktických dovedností potřebných pro poskytování adekvátní zdravotní péče v této velmi specifické oblasti.

Základní nástroje v zubním lékařství

Autor: Sonia Bartáková, Patrik Prachár, Božena Budíková, Milada Nekvapilová, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

Znalost správného názvosloví nástrojů a přístrojů pro budoucí zubní lékaře je důležitá. Protetické ošetření má zvláštnost v tom, že se sestává ze 2 fází, a to ordinační a laboratorní. Přístrojové a nástrojové vybavení se proto rozšiřuje o další preparační a brusné nástroje, otiskovací pomůcky, speciální protetické nástroje, kleště a nůžky a různé druhy otiskovacích lžíc.

Zdravotnická první pomoc - výukové prezentace

Autor: Zbyněk Rozkydal

anotační obrázek

Výukové prezentace dokumentují postupy při poskytování první pomoci u nejčastějších akutních stavů v medicíně, které bezprostředně ohrožují život nebo mohou ohrozit zdraví člověka. Výukové podklady jsou určeny pro studenty kurzu BFPP011c Zdravotnická první pomoc. Na konci tohoto předmětu bude student znát postupy při poskytování první pomoci u nejčastějších akutních stavů v medicíně, které bezprostředně ohrožují život nebo mohou ohrozit zdraví člověka.

Zevní obrat plodu po 36. týdnu gravidity z polohy podélné koncem pánevním

Autor: Lukáš Hruban, Petr Janků, Kristýna Jordánová

anotační obrázek

Obrat plodu zevními hmaty z polohy podélné koncem pánevním do polohy podélné hlavičkou po dokončeném 36. týdnu gravidity představuje efektivní a bezpečnou alternativu pro ženy, které mají z vaginálního porodu koncem pánevním obavy nebo nechtějí rodit císařským řezem. Provádění zevních obratů vede k redukci počtu císařských řezů z důvodu naléhání plodu koncem pánevním u termínových těhotenství. Procento komplikací spojené s výkonem je nízké a neovlivňuje negativně perinatální výsledky. Účelem výukového materiálu je seznámení s podmínkami a technikou provedení zevního obratu plodu v klinické praxi.

Mechanická preindukce porodu pomocí osmotického dilatátoru Dilapan-S v klinické praxi

Autor: Lukáš Hruban, Petr Janků

anotační obrázek

Mechanická preindukce porodu představuje efektivní způsob přípravy děložního hrdla před plánovaným vaginálním porodem. Vedle prosté dilatace využívá přirozených zracích pochodů, které jsou spouštěny ve tkáních děložního hrdla po zavedení dilatačních tyčinek. Jedním z nejrozšířenějších současných prostředků určených k mechanické preindukci je syntetický osmotický dilatátor Dilapan-S. Účelem tohoto výukového materiálu je představení základních principů mechanické preindukce a použití Dilapanu-S v klinické praxi.

Operační korekce prolapsu pochvy implantátem Nuvia

Autor: Martin Huser, Zdeněk Adamík, Marcela Pastorčáková

anotační obrázek

Prolaps pánevních orgánů (POP) představuje závažný zdravotní problém snižující kvalitu života ženy. Moderní chirurgická léčba POP využívá k podpoře struktur pánevního dna polypropylénové (PP) implantáty snižující riziko recidivy. Obsahem videa je komentovaný sestříhaný záznam operačního výkonu v délce jedenácti minut.
 

Vyšetřování laboratorního novorozeneckého screeningu

Autor: Hana Vinohradská, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

U všech novorozenců narozených na území České republiky se vyšetřuje novorozenecký laboratorní screening. Tímto screeningem rozumíme aktivní celoplošné vyhledávání některých chorob v jejich časném stádiu pomocí laboratorní metody tak, aby vyhledávané choroby byly diagnostikovány ještě dříve než se stačí projevit a nevratně poškodit zdraví dítěte. Novorozenecký screening je založen na analýze suché kapky krve. V současné době je pomocí něj v naší zemi vyhledáváno celkem 13 chorob.
(K analýze jsou využívány dvě různé analytické metody: imunoanalytická metoda DELFIA a metoda tandemové hmotnostní spektrometrie. Toto video seznamuje s vyšetřováním pomocí metody DELFIA).
 

Zajištění tepelné pohody pacienta na operačním sále v průběhu operačního výkonu

Autor: Jaroslava Jedličková, Jaroslav Winkler

anotační obrázek

K dobrému průběhu léčby operovaných pacientů je velmi důležité zajistit tělesnou teplotu v rozmezí 36 až 36,9°C, takzvanou normotermii. Představujeme vám možnosti zajištění tepelné pohody pacienta na operačním sále. Nejprve můžeme zajistit u pacientů udržování stálé tělesné teploty pomocí folií, jednorázových netkaných přikrývek celého těla, hlavy nebo dolních končetin. Následně pacienta vyhříváme různými typy elektrických vyhřívacích přístrojů pomocí teplého vzduchu nebo tekutiny. Nejefektnější k zajištění tepelné pohody pacienta lze uvést samovyhřívací přikrývku na bázi uhlíků. K neopominutelným pomůckám patří i zdravotnické prostředky k vyhřívání infuzních roztoků a transfuzních derivátů podávaných pacientovi v průběhu operačního výkonu. Použitím některé z uvedených možností vyhřívání pacientů na operačním sále přispějeme ke zdárnému průběhu operační léčby pacienta a zkvalitníme ošetřovatelskou perioperační péči.

Zlomeniny distálního radia, dlahová operační technika volárním přístupem

Autor: Radek Veselý, Jan Trávník, Radomír Suchomel, Jaroslav Winkler, Radim Herůfek, Libor Paša

anotační obrázek

Zlomeniny distálního radia patří mezi nejčastější zlomeniny v traumatologii. Většina těchto zlomenin se v posledních desetiletích léčí operačně. Předkládáme prezentaci ošetření zlomeniny distálního radia typu C podle AO klasifikace dlahovou technikou volárním přístupem. Při operaci byla použita dlaha Aptus s možností využití výkyvných a úhlově stabilních šroubů.