Metoda analýzy komet

Metoda analýzy komet umožňuje detekovat poškození DNA jednotlivých buněk. K široce využívaným aplikacím kometové analýzy patří screening genotoxických látek, stanovení účinků chemoterapeutik na nádorové buňky, posuzování účinků oxidativního stresu a protektivních účinků antioxidantů. Ke studiu genotoxicity ve studiích in vivo a in vitro se používá celá řada normálních i transformovaných buněk, pocházejících z lidských, zvířecích a rostlinných zdrojů. Množství studií bylo vypracováno s použitím buněk získaných ze zvířecích či lidských orgánů, nejčastěji pro svou dostupnost jsou používány buňky krve. Toto instruktážní video názorně ukazuje postupy při provedení alkalicko-neutrální modifikace kometové analýzy na příkladu sledování poškození DNA lidské leukemické buněčnélinie HL-60 způsobené oxidačním stresem. Financováno z GRANTU FRVŠ G3 1418/2006.

html Metoda analýzy komet Přejít - Metoda analýzy kometOtevřít v novém okně - Metoda analýzy komet 7.4.2016 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: Analýza komet, poškození DNA, genotoxicita, oxidativní stres, elektroforéza jednotlivých buněk

autor: Milena Matejovičová, Miroslav Dvořák, Jaroslav Winkler | pracoviště: Biochemický ústav | publikováno: 15.1.2007 | poslední úpravy: 15.11.2007
citace: Matejovičová Milena, Miroslav Dvořák, Jaroslav Winkler: Metoda analýzy komet. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 15.1.2007, poslední aktualizace 15.11.2007 [cit. 2019-07-17] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-401-metoda-analyzy-komet.html>. ISSN 1801-6103.