RFA jaterních metastáz otevřeným přístupem

Radiofrekvenční ablace otevřeným přístupem je jednou z ablativních metodik indikovanou v terapii neresekabilních nádorů jater. Principem metody je využití vysokofrekvenčního proudu generovaného RF generátorem, který je RF elektrodou dopraven do cílového ložiska, které je tímto proudem spáleno. RFA může být provedena jak miniinvazivním perkutánním či laparoskopickým přístupem, tak i otevřenou cestou v průběhu otevřeného operačního výkonu.

Klíčová slova: RFA, ablace, otevřený

autor: Zdeněk Kaplan, Igor Penka, Michal Crha, Jaroslav Winkler | publikováno: 31.1.2007 | poslední úpravy: 15.11.2007
citace: Kaplan Zdeněk, Igor Penka, Michal Crha, Jaroslav Winkler: RFA jaterních metastáz otevřeným přístupem. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 31.1.2007, poslední aktualizace 15.11.2007 [cit. 2017-11-23] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-409-rfa-jaternich-metastaz-otevrenym-pristupem.html>. ISSN 1801-6103.