Management retinovaných zubů patří k základním součástem praxe dentoalveolární i maxillofaciální chirurgie. Ačkoli většinu retinovaných zubů tvoří třetí moláry, retence může postihnout kterýkoli zub. Obvyklým řešením retence třetích molárů je extrakce, u ostatních retinovaných zubů potom fenestrace (s nebo bez použití ortodontické brakety), napřímení, transplantace nebo extrakce.

Obsahem této učebnice je základní přehled o etiologii, anatomii, diagnostice a terapii retence zubů a vývojových odontogenních cyst. Kromě části textové je její součástí i obrazová a filmová dokumentace. Bez možností, které přináší webová prezentace hypertextových dokumentů, by zejména kapitoly o RTG diagnostice a chirurgických postupech při extrakci retinovaných zubů ztratily většinu své názornosti.

Klíčová slova: retence, chirurgická extrakce, třetí moláry, cysta, odontogenní, diagnostika, terapie, komplikace

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 4
rating
uživatelské hodnocení

autor: Ondřej Liberda, Vojtěch Peřina, Milan Machálka, Oliver Bulik, Daniel Schwarz | pracoviště: Klinika ústní, čelistní a obličejové chirurgie, Institut biostatistiky a analýz | publikováno: 19.2.2009 | poslední úpravy: 19.2.2009
citace: Liberda Ondřej, Vojtěch Peřina, Milan Machálka, Oliver Bulik, Daniel Schwarz: Multimediální atlas pro výuku stomatologické chirurgie - retence zubů a vývojové odontogenní cysty. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 19.2.2009, poslední aktualizace 19.2.2009 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-487-multimedialni-atlas-pro-vyuku-stomatologicke-chirurgie-retence-zubu-a-vyvojove-odontogenni-cysty.html>. ISSN 1801-6103.

• Zuby  (Esliška, 25.2.2015, 12:46)
    Zubní estetika v ordinaci na Praze 2   http://www.zubni-praha.cz/Poskytovana-pece/Estetika/