Sádra v zubní laboratoři

V sádrovně stomatologické laboratoře se zpracovává jeden ze základních materiálů ve stomatologii - sádra. Co je to vlastně sádra a jak se vyrábí jednotlivé druhy? Kolik druhů sáder používáme? Jaká sádra je vhodná pro daný model? Praktická ukázka výroby modelu nás seznámí se správným výběrem druhu sádry pro konkrétní druh modelu. Dále se dozvíme o správném postupu přípravy a míchání sádry, správném odlití otisků. Na závěr i ukážeme správné dokončení modelu - ořezání modelu. Videoukázka popisuje zpracování sádry ve stomatologické laboratoři v délce 12 minut.

html Sádra v zubní laboratoři Přejít - Sádra v zubní laboratořiOtevřít v novém okně - Sádra v zubní laboratoři 7.4.2016 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: stomatologická laboratoř, sádra, odlévání modelů, zpracování sádry

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
autor: Sonia Bartáková, Patrik Prachár, Božena Budíková, Milada Nekvapilová, Jaroslav Winkler | pracoviště: Stomatologická klinika | publikováno: 18.1.2010 | poslední úpravy: 11.5.2011
citace: Bartáková Sonia, Patrik Prachár, Božena Budíková, Milada Nekvapilová, Jaroslav Winkler: Sádra v zubní laboratoři. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 18.1.2010, poslední aktualizace 11.5.2011 [cit. 2017-08-21] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-519-sadra-v-zubni-laboratori.html>. ISSN 1801-6103.