Organizace a činnost lékařské posudkové služby v ČR

Materiál se věnuje úloze lékařské posudkové služby v systému sociálního zabezpečení. Popisuje základní principy posuzování zdravotního stavu pro účely nemocenského pojištění, pro účely důchodového pojištění, pro účely sociálních služeb a pro účely dávek osobám se zdravotním postižením.

Hlavním úkolem lékařské posudkové služby v sociálním zabezpečení je podávání posudků o zdravotním stavu a o některých důsledcích z něj vyplývajících. Tyto posudky slouží jako podklady pro rozhodnutí o některé ze sociálních dávek či o jiných výhodách poskytovaných z jednotlivých systémů sociální ochrany, popř. z jiných oblastí, např. doprava. Lékařská posudková činnost v sociálním zabezpečení má široký význam medicínský, sociální, pracovněprávní a ekonomický. Teorie a praxe lékařské posudkové činnosti prodělává od počátku třetího tisíciletí prudký vývoj. Příčiny tohoto jevu je třeba hledat ve společenském a ekonomickém vývoji a sociální politice státu, které staví lékařskou posudkovou činnost před další úkoly.

Klíčová slova: lékařská posudková služba, systém sociálního zabezpečení, dávky nemocenského pojištění, druhy důchodů, stupně invalidity

autor: Petr Brhel, Libuše Čeledová, Rostislav Čevela, Markéta Petrovová, Alena Zvoníková, Julie Wernerová, Hana Trnkócy | pracoviště: Klinika pracovního lékařství | publikováno: 10.1.2013 | poslední úpravy: 29.1.2013
citace: Brhel Petr, Libuše Čeledová, Rostislav Čevela, Markéta Petrovová, Alena Zvoníková, Julie Wernerová, Hana Trnkócy: Organizace a činnost lékařské posudkové služby v ČR. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 10.1.2013, poslední aktualizace 29.1.2013 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-603-organizace-a-cinnost-lekarske-posudkove-sluzby-v-cr.html>. ISSN 1801-6103.