Informace o 1. autorovi článku z databáze:
MUDr. Vlčková Eva, Ph.D.
emoravcova(at)mail.muni.cz
Neurologická klinika
LF MU a FN Brno
Jihlavská 20
Brno
LF MU a FN Brno
telefon: +420 532 232 368
fax: +420
adresa: Jihlavská 20
625 00 Brno

Učební text je zaměřen na základy speciální neurologie v rozsahu určeném pro potřeby studentů bakalářského studia ošetřovatelství a porodní asistence. Poskytuje základní informace o nejčastějších typech neurologických onemocnění dospělého i dětského věku. Důraz je kladen na klinické projevy jednotlivých onemocnění s cílem zajistit jejich správné rozpoznání ošetřujícím personálem v odpovídající klinické situaci (v relevantních případech včetně případných ošetřovatelských problémů a vhodného přístupu k nim). Pozornost je věnována také diagnostickým a terapeutickým možnostem jednotlivých diagnostických jednotek.

Učebnice byla vytvořena ve spolupráci všech brněnských neurologických klinik a některých dalších pracovišť Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity. Základní text je určen studentům všech bakalářských zdravotnických oborů. Rozšiřující informace, které obsahují poznatky určené především studentům oboru Porodní asistence, jsou v textu graficky vyděleny. Na konci každé kapitoly jsou nejdůležitější poznatky shrnuty v rámci krátkého souhrnu.

Klíčová slova: epilepsie, epileptický záchvat, synkopa, tetanie, spánek, insomnie, parasomnie, cévní onemocnění mozku, cévní mozková příhoda, ischémie, hemoragie, bolest hlavy, migréna, nitrolební nádor, intraspinální nádor, roztroušená skleróza mozkomíšní, neuroinfekce

Recenzováno
informace

Garant

RNDr. Martin Komenda, Ph.D.
Institut biostatistiky a analýz, Masarkova univerzita
telefon: +420 549494468
e-mail: komenda.m(at)gmail.com

Recenzenti

doc. MUDr. Marek Baláž, Ph.D.
1. neurologická klinika lékařské fakulty MU, Masarykova univerzita a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
telefon: +420 543 182 645
e-mail: marek.balaz(at)fnusa.cz

doc. MUDr. Robert Rusina, Ph.D.
1. lékařská fakulta, Neurologická klinika, Univerzita Karlova a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
telefon: +420 224 965 524
e-mail: Robert.Rusina(at)lf1.cuni.cz

autor: Vlčková Eva, Blanka Adamová, Josef Bednařík, Yvonne Benešová, Martina Bočková, Katarína Česká, Irena Doležalová, René Jura, Zdeněk Kadaňka, David Kec, Lenka Krajčovičová, Lenka Krbková, Adéla Mitášová, Hana Ošlejšková, Iva Šrotová, Michaela Tomečková | pracoviště: Neurologická klinika | publikováno: 7.9.2018 | poslední úpravy: 22.11.2018
citace: Eva Vlčková, Blanka Adamová, Josef Bednařík, Yvonne Benešová, Martina Bočková, Katarína Česká, Irena Doležalová, René Jura, Zdeněk Kadaňka, David Kec, Lenka Krajčovičová, Lenka Krbková, Adéla Mitášová, Hana Ošlejšková, Iva Šrotová, Michaela Tomečková: Základy speciální neurologie pro studenty bakalářského studia ošetřovatelství a porodní asistence. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 7.9.2018, poslední aktualizace 22.11.2018 [cit. 2018-12-10] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-675-zaklady-specialni-neurologie-pro-studenty-bakalarskeho-studia-osetrovatelstvi-a-porodni-asistence.html>. ISSN 1801-6103.