Implantace ventrikuloperitoneálního shuntu

Implantace ventrikuloperitoneálního shuntu je operace, která se provádí u pacientů s hydrocefalem. I když se jedná o univerzální výkon použitelný u všech typů hydrocefalu, používá se především u komunikujícího (neobstrukčního) hydrocefalu, protože u pacientů s obstrukčním hydrocefalem se preferuje endoskopické ošetření. Principem je zavedení ventrikulárního katétru do komorového systému. Ten je pak napojen na ventil, který reguluje odtok mozkomíšního moku z nitrolebí. Nejčastěji bývá umístěn za uchem. Z druhého konce ventilu pak vede peritoneální katétr, který je zaveden do dutiny břišní, kde se nadbytečný mok vstřebává.

Výukové video se týká implantace ventrikuloperitoneálního shuntu. Na začátku je úvod do problematiky a základní informace vysvětlující následující video z operace, která je použitelná u všech typů hydrocefalu.

Klíčová slova: hydrocefalus, komunikující hydrocefalus, shunt, ventrikuloperitoneální shunt

Tento příspěvek nebyl zkontrolován garantem obsahu portálu.

autor: Václav Vybíhal, Pavel Fadrus, Marek Sova, Martin Smrčka | pracoviště: Neurochirurgická klinika | publikováno: 22.5.2019 | poslední úpravy: 28.5.2019
citace: Vybíhal Václav, Pavel Fadrus, Marek Sova, Martin Smrčka: Implantace ventrikuloperitoneálního shuntu. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 22.5.2019, poslední aktualizace 28.5.2019 [cit. 2019-08-24] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-690-implantace-ventrikuloperitonealniho-shuntu.html>. ISSN 1801-6103.