Flow cytometrie v onkologické hematologii

Flowcytometrie (anglicky flow cytometry) je metoda, kterou lze zjišťovat přítomnost nejrůznějších znaků na povrchu nebo uvnitř buněk či sledovat jejich funkce. Dnes je nedílnou součástí diagnostiky a vyšetřování pacientů v hematologii, onkologii i imunologii. Antigeny sledovaných buněk jsou zpravidla označeny monoklonálními protilátkami konjugovanými s různými fluorochromy, jenž jsou excitovány laserem a jejichž emisní signály jsou snímány a následně digitálně zpracovány. V hematoonkologii slouží zejména k diagnostice a diferenciální diagnostice leukemií a lymfomů a je nepostradatelná pro transplantační program periferních kmenových buněk a kostní dřeně.

html Flow cytometrie Přejít - Flow cytometrieOtevřít v novém okně - Flow cytometrie 7.4.2016 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: flow cytometrie, hematoonkologie

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 1
rating
uživatelské hodnocení

autor: Martin Klabusay, Jaroslav Winkler | pracoviště: Interní hematoonkologická klinika | publikováno: 10.11.2005 | poslední úpravy: 31.10.2011
citace: Klabusay Martin, Jaroslav Winkler: Flow cytometrie v onkologické hematologii. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 10.11.2005, poslední aktualizace 31.10.2011 [cit. 2017-11-19] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-21-flow-cytometrie-v-onkologicke-hematologii.html>. ISSN 1801-6103.