Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál LF MU
Projekt MEFANET (MEdical FAculties Educational NETwork)
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
Rada pro informační technologie v medicíně, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
Institut biostatistiky a analýz, Lékařská a Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity

Virtuální mikroskop

Virtuální mikroskop

Hypertextové atlasy budované na Ústavu patologie jsou k dispozici již od roku 1998. Obsahují stručné texty a obrazy. Obrazová část pochází z různých vyšetřovacích a zobrazovacích metod (snímky z piteven, klinické snímky, snímky z endoskopu, rentgenu, CT i magnetické rezonance a snímky histologické). Těžiště atlasů tvoří histologické obrazy, které jsou snímány ve vysokém rozlišení metodou postupného snímání a skládání a pro přístup k těmto obrazům je použito námi vybudované rozhraní virtuálního mikroskopu.


Pro snímání jsou využívána různá rozlišení mikroskopických objektivů včetně objektivů imerzních. U některých preparátů má uživatel možnost snímek proostřovat (obrazy jsou snímány ve více rovinách). Většina obrazů je anotována, takže uživatel si může aktivovat seznam znaků daného obrazu a aktivovat šipky k těmto znakům. Atlasy jsou výsledkem spolupráce řady autorů, a to včetně spolupráce mezioborové.

Atlas dermatopatologie je z atlasů nejstarší. Skládá se z 4787 obrazů klinických i histologických. Součástí atlasu je také diagnostický klíč pro epiteliální kožní tumory. Tento atlas má charakter referenční diagnostické příručky. Atlas je k dispozici česky a anglicky.

Atlas patologie je postupně budovaný atlas. Současná verze obsahuje kapitoly v různé fázi rozpracovanosti a celkem atlas obsahuje 2204 obrazů, klinických, makroskopických, rentgenových a jiných. Tento atlas je k dispozici pouze česky.

Atlas fetální a novorozenecké patologie je nový atlas, který vznikl v roce 2007 z kapitoly Atlasu patologie. Obsahuje 314 obrazů, makroskopických, histologických a videí z ultrazvukových vyšetření provedených v rámci prenatální diagnostiky. Atlas je k dispozici česky a anglicky. Hlavní důraz při přípravě atlasů je kladen na dostupnost (přístup ke všem prvkům atlasu je přes Internet, pomocí webového prohlížeče) a vzájemnou provázanost morfologie makroskopické i mikroskopické s klinickými obrazy.

Ukázky

Nevus

Myelom

Odkazy:
Odkaz   Datum Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
html Virtuální mikroskop Přejít - Virtuální mikroskopOtevřít v novém okně - Virtuální mikroskop 18.12.2008 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: dermatopatologie, fetální patologie, novorozenecká patologie, hypertextový atlas

4-D hodnocení:

typ
Skripta a návody
typ
Edukační weby a atlasy
typ
Digitální video
typ
Prezentace a animace
typ
Obrazový materiál – kasuistiky
typ
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzováno

level
Základní úroveň
level
Pokročilá úroveň
level
Specializační úroveň
level
Komplexní úroveň
   
Zvolte prosím dosaženou úroveň vzdělání a poté ohodnoťte výukový materiál především z hlediska vhodnosti materiálu pro samostudium.
Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně
Ph.D. absolvent – postgraduální student, absolvent Ph.D. studia, odborný asistent, ...
 
Ohodnoťte
jako první tento článek!
hodnotit

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
autor: Josef Feit, Werner Kempf, Hana Jedličková | pracoviště: Ústav patologie | publikováno: 14.11.2005 | poslední úpravy: 4.10.2011
citace: Feit Josef, Werner Kempf, Hana Jedličková: Virtuální mikroskop. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 14.11.2005, poslední aktualizace 4.10.2011 [cit. 2019-08-22] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-316-virtualni-mikroskop.html>. ISSN 1801-6103.
 

Komentáře a diskuse

Vložit nový příspěvek:

Autor / e-mail: [ přihlášení/ověření uživatele ]
Titulek:
Text:
 
 Přidat štítek:   Štítek odeslán, děkujeme