Virtuální mikroskop

Hypertextové atlasy budované na Ústavu patologie jsou k dispozici již od roku 1998. Obsahují stručné texty a obrazy. Obrazová část pochází z různých vyšetřovacích a zobrazovacích metod (snímky z piteven, klinické snímky, snímky z endoskopu, rentgenu, CT i magnetické rezonance a snímky histologické). Těžiště atlasů tvoří histologické obrazy, které jsou snímány ve vysokém rozlišení metodou postupného snímání a skládání a pro přístup k těmto obrazům je použito námi vybudované rozhraní virtuálního mikroskopu.

Pro snímání jsou využívána různá rozlišení mikroskopických objektivů včetně objektivů imerzních. U některých preparátů má uživatel možnost snímek proostřovat (obrazy jsou snímány ve více rovinách). Většina obrazů je anotována, takže uživatel si může aktivovat seznam znaků daného obrazu a aktivovat šipky k těmto znakům. Atlasy jsou výsledkem spolupráce řady autorů, a to včetně spolupráce mezioborové.

Atlas dermatopatologie je z atlasů nejstarší. Skládá se z 4787 obrazů klinických i histologických. Součástí atlasu je také diagnostický klíč pro epiteliální kožní tumory. Tento atlas má charakter referenční diagnostické příručky. Atlas je k dispozici česky a anglicky.

Atlas patologie je postupně budovaný atlas. Současná verze obsahuje kapitoly v různé fázi rozpracovanosti a celkem atlas obsahuje 2204 obrazů, klinických, makroskopických, rentgenových a jiných. Tento atlas je k dispozici pouze česky.

Atlas fetální a novorozenecké patologie je nový atlas, který vznikl v roce 2007 z kapitoly Atlasu patologie. Obsahuje 314 obrazů, makroskopických, histologických a videí z ultrazvukových vyšetření provedených v rámci prenatální diagnostiky. Atlas je k dispozici česky a anglicky. Hlavní důraz při přípravě atlasů je kladen na dostupnost (přístup ke všem prvkům atlasu je přes Internet, pomocí webového prohlížeče) a vzájemnou provázanost morfologie makroskopické i mikroskopické s klinickými obrazy.

Ukázky

Nevus