Robotický systém daVinci v gynekologické operativě

Robotický systém da Vinci je horkou světovou novinkou v miniinvazivních operačních přístupech. Výrazně zdokonaluje a posunuje možnosti stávajících laparoskopických technik. Není možno ho považovat za pouhou nadstavbu a zdokonalení, ale za zcela nový přístup. Robotická technologie umožnuje pracovat chirurgům za hranicemi, kterými je dnešní laparoskopická technika limituje.

Klíčová slova: da Vinci, gynekologická operativa, robotický systém

autor: Leopold Rotter, Pavel Ventruba, Igor Crha, Robert Hudeček, Jaroslav Winkler | pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika | publikováno: 2.4.2008 | poslední úpravy: 27.10.2011
citace: Rotter Leopold, Pavel Ventruba, Igor Crha, Robert Hudeček, Jaroslav Winkler: Robotický systém daVinci v gynekologické operativě. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 2.4.2008, poslední aktualizace 27.10.2011 [cit. 2017-11-18] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-458-roboticky-system-davinci-v-gynekologicke-operative.html>. ISSN 1801-6103.