Informace o 1. autorovi článku z databáze:
MUDr. Jan Chrastina, Ph.D.
chrastina(at)fnusa.cz
Středoevropský technologický institut
Masarykova univerzita
Kamenice 753/5
Brno
Masarykova univerzita
telefon: +420 543 182 697
fax: +420
adresa: Kamenice 753/5
625 0 Brno

Akutní stavy v neurochirurgii

V současné době je neurochirurgická tématika rozptýlena do několika předmětů studia na lékařské fakultě - například chirurgie, neurologie a akutní medicína. Toto platí i pro problematiku akutních stavů v neurochirurgii. Cílem dokumentu je praktický pohled na urgentní stavy v neurochirurgii, se kterými se může setkat lékař nejrůznějších specializací , a které vyžadují akutní neurochirurgickou konzultaci a řešení pro riziko vzniku závažného nezvratného neurologického deficitu nebo ohrožení života nemocného. Autoři rovněž v poznámkách prezentují praktický pohled na základní atypické rysy klinického nebo radiologického obrazu vybraných neurochirurgických urgentních stavů, které mohou vést k diagnostickým potížím, neadekvátní volbě léčebného postupu nebo oddálení neurochirurgické konzultace. Právě tento praktický pohled postavený na ilustrativních kasuistikách doplňuje poznatky, které studenti získávají při výuce chirurgie, neurologie, urgentní medicíny a v menší míře i jiných oborů.

html Akutní stavy v neurochirurgii Přejít - Akutní stavy v neurochirurgiiOtevřít v novém okně - Akutní stavy v neurochirurgii 2.9.2011 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: Akutní neurochirurgie, Neurotraumatologie, Cerebrovaskulární neurochirurgie

Recenzováno
informace

Garant

doc. Ing. Daniel Schwarz, Ph.D.
ICT, IBA MU
telefon: +420 549 497866
e-mail: redakce.portal(at)med.muni.cz

Recenzenti

Doc. MUDr. Lumír Hrabálek, Ph.D
Neurochirurgická klinika, Fakultní nemocnice Olomouc
e-mail: lumir.hrabalek(at)upol.cz

Doc. MUDr. Martin Sameš, CSc.
Neurochirurgické oddělení, Masaryková nemocnice Ustí nad Labem
e-mail: martin.sames(at)mnul.cz

autor: Jan Chrastina, Zdeněk Novák, Pavel Cejpek, Ivo Říha, Radim Jančálek | pracoviště: Středoevropský technologický institut | publikováno: 2.9.2011 | poslední úpravy: 3.1.2012
citace: Chrastina Jan, Zdeněk Novák, Pavel Cejpek, Ivo Říha, Radim Jančálek: Akutní stavy v neurochirurgii. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 2.9.2011, poslední aktualizace 3.1.2012 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-567-akutni-stavy-v-neurochirurgii.html>. ISSN 1801-6103.