Cytogenetika - stanovení karyotypu

Cytogenetika  - stanovení karyotypu

Vyšetření karyotypu je jedním ze základních vyšetření, která jsou indikována na základě genetické konzultace v ambulancích lékařské genetiky. Vyšetření je doporučeno v případě podezření na přítomnost vrozené chromosomové aberace (VCA), patologické chromosomové změny v karyotypu pacienta či plodu. Přítomnost VCA potvrzuje genetickou podstatu potíží pacienta nebo objasňuje příčinu abnormalit u plodu. Ambulance lékařské genetiky nabízejí pacientovi i jeho rodině maximální péči a možnosti prevence výskytu geneticky podmíněných vad v rodině. Genetické vyšetření je nedirektivní, je podmíněno souhlasem pacienta.

Postnatální vyšetření karyotypu

Kolektiv autor: Mgr. Hanáková Marta, Krmelová Pavla, Badalcová Iveta, Králová Monika, DiS., RNDr. Unucková Markéta, Ph.D., Svobodová Zdena, Grmolcová Lucie, Mgr. Filková Hana, RNDr. Makaturová Eva, MUDr. Kalina Zdeněk, CSc., MVDr. Vilémová Marcela, Ing. Večerková Pavlína, MUDr. Gaillyová Renata, Ph.D.

Při stanovení karyotypu z periferní krve je prováděna analýza chromosomů jednotlivých T-lymfocytů, buněk, které jsou v krvi obsaženy. Je ověřována přítomnost nebo nepřítomnost vrozených chromosomových aberací v karyotypu. Mohou být příčinou fyzických, mentálních, vývojových nebo reprodukčních abnormalit u pacientů. Toto vyšetření je prováděno obvykle jednou během postnatálního života, tzn. počínaje narozením a v průběhu celého života pacienta. Přítomnost vrozených chromosomových aberací v karyotypu nelze léčebnými postupy ovlivnit.

Stanovení karyotypu z plodové vody

Kolektiv autorů: RNDr. Makaturová Eva, Nastoupilová Lenka, Križanová Jaroslava, Mgr. Hanáková Marta, RNDr. Unucková Markéta, Ph.D., MUDr. Gerychová Romana, MUDr. Kalina Zdeněk, CSc., MUDr. Gaillyová Renata, Ph.D.

Prenatální diagnostika zaujímá významné místo mezi preventivními obory. Význam této disciplíny je nejen zdravotnický, ale i psychologický a ekonomický. Důležitou součástí prenatální diagnostiky je cytogenetické vyšetření. Při analýze karyotypu z plodové vody jsou vyšetřovány chromosomy kožních fibroblastů, buněk plodu, které se z plodu do plodové vody odloučily. V případě nalezení chromosomové aberace, která vede k vážnému poškození plodu, může být těhotenství se souhlasem rodičů ukončeno.

Stanovení karyotypu z choriových klků

Kolektiv autorů: RNDr. Makaturová Eva, Križanová Jaroslava, RNDr. Kotrbová Libuše, RNDr. Unucková Markéta, Ph.D., MUDr. Gerychová Romana, MUDr. Kalina Zdeněk, CSc., MUDr. Gaillyová Renata, Ph.D.

V rámci prenatální diagnostiky lze v indikovaných případech vyšetřit karyotyp z choriových klků, extraembryonální tkáně, která je součástí placenty a pochází z plodového obalu chorionu. Vyšetření karyotypu z choriových klků je možné provést dříve než vyšetření z plodové vody, proto je v dnešní době preferováno. Ve videu je prezentován postup stanovení karyotypu při krátkodobé kultivaci choriových klků. Kvalita chromosomů získaných tímto postupem je nižší než u dlouhodobé kultivace, výsledek je však získán dříve a nehrozí riziko jeho zkreslení v důsledku kontaminace mateřskou tkání. V případě nalezení chromosomové aberace, která vede k vážnému poškození plodu, může být těhotenství se souhlasem rodičů ukončeno.

Klíčová slova: cytogenetika, postnatální vyšetření karyotypu, karyotyp, chromosomy, periferní krev, T – lymfocyty, světelný mikroskop, prenatální vyšetření karyotypu, plodová voda, choriové klky, kožní fibroblasty

autor: Marta Hanáková, Eva Makaturová, Renata Gaillyová a kol. | pracoviště: Katedra laboratorních metod | publikováno: 27.2.2012 | poslední úpravy: 4.4.2016
citace: Hanáková Marta, Eva Makaturová, Renata Gaillyová a kol.: Cytogenetika - stanovení karyotypu. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 27.2.2012, poslední aktualizace 4.4.2016 [cit. 2017-09-20] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-573-cytogenetika-stanoveni-karyotypu.html>. ISSN 1801-6103.