Interní propedeutika – vyšetření dýchacího ústrojí

Interní propedeutika je základ medicíny a zasahuje do všech klinických oborů. Vyšetření dýchacího ústrojí je důležitá součást propedeutiky. Všeobecná část je věnována jednotlivým vyšetřovacím metodám s algoritmem zahrnujícím čtyři P - pohled, pohmat, poklep a poslech. Další část je věnována jednotlivým plicních syndromům - syndrom bronchiální obstrukce, pneumonický, pleuritický, přítomnosti vzduchu v pohrudniční dutině, dutinový, plicní venostázy, atelektatický, rozšíření průdušek, přítomnosti nádoru. Text je doplněný o obrazovou dokumentaci radiologických nálezů.

pdf Interní propedeutika Stáhnout - Interní propedeutikaOtevřít v novém okně - Interní propedeutika 14.12.2014 938.28 KB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: interní propedeutika, vyšetření dýchacího ústrojí

autor: Martina Doubková | pracoviště: Klinika nemocí plicních a tuberkulózy | publikováno: 27.11.2014 | poslední úpravy: 12.12.2014
citace: Doubková Martina: Interní propedeutika – vyšetření dýchacího ústrojí. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 27.11.2014, poslední aktualizace 12.12.2014 [cit. 2017-11-18] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-627-interni-propedeutika-vysetreni-dychaciho-ustroji.html>. ISSN 1801-6103.