Současné možnosti diagnostiky a terapie u pacientů s inhalačním traumatem

Inhalační trauma představuje akutní postižení dýchacích cest způsobené inhalací produktu hoření nebo páry. I když se inhalační trauma může vyskytnou i izolovaně, velmi často je asociováno s termickým traumatem, tedy popáleninami. Pravděpodobnost jeho výskytu poté narůstá se zvyšujícím se rozsahem popálené plochy. Fyzikálně-chemická povaha inhalované partikule následně rozhoduje, kde bude lokalizováno maximální množství patologických změn. V případě hydrofilnějších a větších částic je maximum postižení v oblasti orální (dutina ústní, dutina nosní), u inhalace hydrofobrnějších a menších částic se postižení posouvá aborálním směrem. Mezi nejvýznamnější komplikace v souvislosti s inhalačním traumatem je udávaná infekce v oblasti dolních dýchacích cest, zejména ventilátorová pneumonie (VAP). Tato komplikace se může vyvinout u 50-80 % pacientů s inhalačním traumatem. Bronchoskopie je dnes nezastupitelnou metodikou, která má u pacientů s inhalačním traumatem významný diagnostický a terapeutický potenciál.

Klíčová slova: Inhalační trauma, bronchoskopie, komplikace, infekce

autor: Břetislav Lipový, Jakub Holoubek, Filip Raška, Pavel Brychta | pracoviště: Klinika popálenin a rekonstrukční chirurgie | publikováno: 13.6.2017 | poslední úpravy: 4.10.2017
citace: Lipový Břetislav, Jakub Holoubek, Filip Raška, Pavel Brychta: Současné možnosti diagnostiky a terapie u pacientů s inhalačním traumatem. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity [online] 13.6.2017, poslední aktualizace 4.10.2017 [cit. 2017-11-18] Dostupný z WWW: <http://portal.med.muni.cz/clanek-666-soucasne-moznosti-diagnostiky-a-terapie-u-pacientu-s-inhalacnim-traumatem.html>. ISSN 1801-6103.